Zkušení technokraté moci v Litoměřicích asi povládnou dál

Karel Krejza. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Karel Krejza. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

LITOMĚŘICE /KOMENTÁŘ/ - Tak jako Miloš Zeman umí ovládat vládnutí a vždy aktivizovat své voličské skupiny, to samé po mnoha letech vládnutí Ladislav Chlupáč a Karel Krejza z ODS dokážou v Litoměřicích. Potvrdili to i letos.

Reklama

V čem jsou Litoměřice zvláštní?

Tamní ODS se sice tváří jako pravicová podnikatelská strana, ale celé roky provozuje spíše politiku levicovou. Tím ze hry "vyšachovala" ČSSD, která významněji se na vývoji ve městě podílela jen v období 2010 - 2014.

Po letošních volbách ze zastupitelstva mizí.

Naopak se podařil vzestup Zelených a Pirátů, avšak ani to nestačí na změnu na litoměřické radnici.

A důvod?

Opoziční strany - myšleno ANO a Zelení - nedokázaly voličům do hlavy "vtlouci" tu změnu. To hlavní sdělení. Oba subjekty nedokázaly lidem sdělit, jakou roli v opozici hrály, o co se snažily a z jakých důvodů v opozičních lavicích to "nevyšlo".

Navíc do popředí na plakáty daly zcela neznámé tváře. Chyběl Petr Urbánek a Petr Panaš.

To koaliční ČSSD nezvládla ani voličům připomenout, co dobrého pro město udělala v minulosti i současnosti.

Důvod? Do vedení litoměřické buňky se dostali nesebevědomí anti-sociální demokraté. A naopak roli sociálních demokratů nepřevzalo litoměřické ANO, zatímco to lovosické to zvládlo na jedničku.

SOUVISEJÍCÍ: Lovosice jsou Babišovo ANO. Město, které je závislé na chemičce Agrofertu

Protože tandem Pavel Grund - Vladimír Kestřánek prakticky nevedli žádnou kampaň, pátý v pořadí Hassan Mezian v případě získání dvou mandátů by se do zastupitelstva dostal.

Měl to být právě Hassan Mezian, který by byl v čele kandidátky. Jenže kvůli vnitřnímu boji v litoměřické ČSSD se lídrem stal Pavel Grund, muž, který širší veřejnosti není známý.

Nopak ODS má svoji "tvář". Ladislav Chlupáč je prakticky sázka na jistotu. A potvrdilo se to i letos.

Ladislav Chlupáč svoji roli hraje dobře. On i Karel Krejza, který díky poslancování rozehrál i vyšší hru na krajské úrovni zřejmě s cílem získat i post místopředsedy ODS na celostátní úrovni, míří vysoko.

Narozdíl od Ladislava Chlupáče vzhledem k věku má šanci v politickém koníčku, který mistrně kombinuje s podnikatelskými aktivitami, v obrozené ODS hrát větší roli než lokálního politika.

K jeho škodě je, že během minulých let "načichl" praktikami ODS z doby eurodotačního mejdanu. Avšak paradoxně těží z toho, že litoměřická ODS v době Alexandra Nováka, Jiřího Šulce či Petra Gandaloviče hrála až druhé housle.

Uvolněné místo pak svými zákulisními politickými triky obsadil a z pozice krajského předsedy ODS má blíže k Petru Fialovi. Ten z Brna zřejmě stále nepochopil, jaká hra se v ústecké ODS v tandemu Karel Krejza - Alexandr Vondra rozehrála.

Zásadní chybu s vidinou funkcí a lepší vyjednávací pozice udělalo i ANO v Litoměřicích, a to poté, co "odsunulo" Petra Urbánka.

"Zlého" muže se de facto zřekla. Byl to však on, kdo se v roce 2014 postaral o vítězství ANO v Litoměřicích i na krajské úrovni. Ale kvůli politické nezkušenosti nezvládlo přechod z opoziční do koaliční role.

A roli v opozičních lavicích nezvládlo už vůbec. Volič vlastně ztratil přehled, co ANO dělá, jaké má plány, co chystá.

To ODS uměla využívat všechny informační kanály na maximum. A zároveň dělat politiku typu "biče a cukru".

Karel Krejza je odborník na zákulisní dohody. Přestože v hirearchii litoměřického podnikatelského prostředí hraje určitou roli, těží z osobních vztahů své generace. A také z toho, že mnoho chytrých lidí z Litoměřic odešlo do jiných měst, zatímco Karel Krejza zůstává.

Aspoň "naoko".

SOUVISEJÍCÍ: Před čtyřmi lety ANO vyhrálo a poté se rozpadlo. Přesto v Ústí nad Labem vítězí i letos

Karel Krejza zároveň ví, že je důležité mít voličské jádro. Litoměřické ODS se ho podařilo vybudovat hned na několika frontách: u spřízněných podnikatelů přes veřejné zakázky, u úředníků přes odměny, u sportovců a dalších spolků přes dotace, u médií přes inzerci či předplatné... A pak přes dosazováním lékařů na kandidátku.

K tomu byl vytvořen "obranný val" v podobě malých uskupení, která vždy dodala potřebné hlasy. Jednotlivci se spokojili s funkcemi či příslibem toho, že nadále mohou vykonávat vedoucí post v nějaké té příspěvkové organizaci.

Tohle všechno Zelení, Piráti, ČSSD ani ANO nemají. Nemají výhodné aktivum, kterým mohou platit.

Protože se letos Zeleným, Pirátům, ANO či ČSSD nepodařilo hromadně aktivizovat neukotvené voliče, kteří přímo netěží z peněz městské kasy, nevyhráli.

Změna se asi v Litoměřicích nekoná. A teď bude záležet, jak se k tomu postaví opoziční strany.

Zda budou další čtyři roky tvrdě "makat", nebo to vzdají a budou se případně aktivizovat až těsně před dalšími volbami. ODS a její "satelity" totiž opět využijí své politické nástroje na maximum.

Avšak přestože Karel Krejza byl z druhého místa kandidátky odsunut na páté místo, bude to stejně on, kdo i nadále bude hlavním režisérem a scenáristou. Ostatní budou jen herci muže, který ovládl technokracii moci.

Reklama

Hodnocení

2.81 hvězdiček / Hodnoceno: 31x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře