Žatecké chmelnice má zatopit voda. Novou nádrž mají doplnit jezera v Podkrušnohoří

Přehrada, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Přehrada, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

Oblast Podbořanska na Žatecku patří k nejsušším s malým počtem dešťových srážek v Česku. Novou vodní nádrž Kryry mají doplnit umělá jezera pod Krušnými horami.

Reklama

Vláda se má ke konci srpna 2019 zabývat vznikem jezerní krajiny v Podkrušnohorské pánevní oblasti.

Tam, kde se dotěžilo uhlí či spíše ještě těží, mají vzniknout jezera.

Jako ukázka, jak to bude vypadat, zatím slouží Milada u Ústí nad Labem. Přestože není dobudována infrastruktura, jezero již slouží veřejnosti jako rekreační oblast.

Napuštěné je i jezero Most, avšak veřejnost přístup k němu dosud nemá.

Obě jezera mají být doplněna o další vodní plochy, které mají vzniknout až bude dotěženo hnědé uhlí. Například v lomech Vršany, ČSA, Bílina.

Kromě rekreace mají jezera sloužit i jako zásobárna vody.

Přesně to má být i účel a smysl plánované nové přehrady u Podbořan na Žatecku. Konkrétně u obce Kryry má vzniknout nové vodní dílo.

Přehrada vznikne na Podvineckém potoce. Podle Jana Svejkovského, mluvčího státního podniku Povodí Ohře Chomutov, bude hráz vysoká asi 19 metrů. Celá nová vodní plocha na délku bude měřit přibližně dva kilometry, uvedl Český rozhlas Sever.

Zatopeny tak budou chmelnice, které se v současnosti ve vymezené oblasti vyskytují.

Povodí Ohře pro začátek stavby ještě nestanovilo přesné termíny. Avšak vodní dílo má být postavené do roku 2039, plný provoz by pak měl začít v roce 2042.

Na rozhraní Žatecka a Chomutovska je již vodní nádrž Nechranice, která slouží jako zásobárna vody na toku Ohře pro blízké elektrárny.

Reklama

Hodnocení

2.74 hvězdiček / Hodnoceno: 19x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře