Vznikne v areálu roudnické nemocnice syslí zahrada? Finanční skupina nemůže postavit developerský projekt

Sysel, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Sysel, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

ROUDNICE NAD LABEM - Spekulace o snaze jakékoliv finanční skupiny postavit po případném převzetí roudnické nemocnice v areálu developerský bytový objekt, bere za své. V areálu byl prý nalezen ohrožený druh živočicha.

Reklama

Před Vánoci byl v zadní části zahrady, v místě kde se promítalo letní kino, prý spatřen vzácný a vážně ohrožený druh sysla zlatohlavého. Malé světlé zvířátko poprvé uviděla sestřička, vracející se z noční služby, uvedla roudnická nemocnice na webových stránkách.

"Nejdříve jsem se domnívala, že se někomu k nám do areálu zaběhla čivava," vysvětluje sestřička Jana a dále popisuje, jak její setkání s ohroženým syslem probíhalo: "To, co jsem však viděla, bylo zvířátko, které se pohybovala úplně jinak. Než jsem se stačila vzpamatovat, zaběhlo do nory vzadu u stromů."

Další zaměstnanci prý záhy potvrdili existenci nejen jednoho, nýbrž hned několika jedinců tohoto druhu.

Protože je sysel zlatohlavý naprosto unikátní záležitostí nejen zde na Podřipsku a vzhledem k faktu, že je kvalifikován jako kriticky ohrožený druh (C1) podléhající ochraně z celoevropského hlediska, rozhodla se Podřipská nemocnce jako první, neplánovaný projekt roku 2019 představit Syslí zahradu aneb zachraňme společně unikátní syslí kolonii v zahradě roudnické nemocnice!

Ředitel roudnické nemocnice Tomáš Krajník vnímá celou událost od začátku pozitivně.

"Pro záchranu syslí rodinky jsem připraven zajistit ideální životní podmínky. Už jsme oslovili kapacity z ministerstva životního prostředí (divize veverkovitých), Český svaz ochránců přírody anebo ZOO Hluboká, která jako jedna z mála zoologických zahrad v ČR má zkušenosti právě s chovem syslů. Je to samozřejmě běh na dlouho trať, vyžaduje spolupráci s řadou odborníků," uvedl Tomáš Krajník.

"V první fázi chceme vybudovat speciální krmelce, věnovat příslušnou péči biotopu sysla a především omezit pohyb automobilů i osob v této části zahrady."

"Moje vize je taková, že pokud by se syslům skutečně dařilo, rád bych pro roudnické děti v rámci osvětového programu otevřel nemocniční zahradu na speciální ranní pozorování, kdy z předem připravených posedů, budou děti třeba s odborným výkladem sledovat sysla zlatohlavého v jeho přirozeném prostředí a v čase, kdy je nejvíce aktivní - tedy v brzy ráno."

"V podstatě jsem syslovi vděčný, že svým usídlením vyřešil případné developerské záměry na zástavbu areálu a naši nemocnici tak de facto před finančními skupinami zachránil," dodal ředitel roudnické nemocnice.

Sysel zlatohlavý (Spermophilus proregulus) je jako všichni ostatní veverkovití zástupcem řádu hlodavců. Na rozdíl od příbuzné veverky je to hlodavec zemní. Dorůstá délky okolo 20 centimetrů a dosahuje váhy 200-400 gramů. Sysel má velké oči, malé ušní boltce a krátký ocas.

Chcete zachránit vzácného sysla zlatohlavého? Hlasujte už brzy pro projekt číslo 1 „syslí zahrada“ v PNsP. Hlasováním se zapojíte do soutěže o zajímavé ceny!  Už brzy se dozvíte více o hlasování a výhrách. 

Reklama

Hodnocení

2.22 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře