Vysokorychlostní trať v Ústí: Jak moc je to scifi? A překazí plány Spolchemie?

Ilustrační snímek. Foto: pixabay.com
Ilustrační snímek. Foto: pixabay.com

ÚSTÍ N.L. - Podle prezidenta Miloše Zemana to v některých částech Ústí nad Labem vypadá jako pět let po válce. Střízlivým pohledem lze s výrokem prezidenta souhlasit. Jak moc by obraz krajského města mohla vylepšit vysokorychlostní trať? Nebo nakonec ze všeho sejde i s přispěním Spolchemie?

Reklama

Plán je to hezký. Cestovat do Prahy během několika minut, na pražské letiště se z Ústí dostat za dvacet minut. Je zřejmé, že vysokorychlostní trať by vzhledem k výhodné poloze Ústí mezi Prahou a německými Drážďany na hlavní trase do Berlína rozhodně zvýšila prestiž a hodnotu krajské metropole. Velkým obhájcem tohoto sebevědomého plánu je mimo jiné ústecký politik Martin Hausenblas.

O plánech výstavby vysokorychlostní tratě se debatovalo v ústeckém kině Hraničář v rámci setkání s názvem Re-vize Ústí pořádané i architektou Jitkou Žambochovou.  O této debatě referoval rovněž Ústecký deník.

Jak moc jsou ale tyto plány reálné? S vědomím toho, že stavební rozvoj Ústí je oproti jiným krajským městům velmi zpomalený a město v porovnání s ostatními krajskými centry skutečně zaostává. A o tom, že by ústečtí politici za poslední léta krajské město výrazně zlepšili, by se dalo pochybovat.

Architekti by rádi viděli novou stanici vysokorychlostní tratě na místě v blízkosti stávajícího ústeckého Západního nádaží, jednalo by se tak o zastávku v podstatě v centru města. Taková trať by pochopitelně zvedla městu prestiž a podle Hausenblase, jak řekl Deníku, i příliv nových obyvatel.

Jenže. V centru města se nachází i Spolchemie a zdá se, že by celý projekt mohl ztroskotat právě "vinou" průmyslového areálu. Ostatně Spolchemie nabourala už plány ústecké univerzitě, která chtěla rozšířit areál univerzity o Centrum přírodovědných a technických oborů.

O co jde?

Pojďme k případu týkající se UJEPU. Jak už MojeÚstecko.cz v červenci 2017 informovalo, spor mezi chemičkou a univerzitou a její stavbou Centra přírodovědných a technických oborů vězí v tom, že plánovaná stavba by prakticky sousedila s výrobou chemikálií nedaleké Spolchemie.

Různá zabezpečení by vinou stavby stála továrnu stovky milionů, další opatření by vyšla údajně na více než sto milionů korun. Podnik se vymezuje proti stavbě, už se odvolal krajskému úřadu proti stavebnímu povolení. To univerzitě vydal magistrát města. Úřad se ale odvoláním nezabýval.

Spor obou subjektů komplikuje situaci. Chemička se obává bezpečnostního rizika, ve kterém by kampus pro tři a půl tisíce studentů těsně sousedil s průmyslovým závodem zabývajícím se výrobou chemikálií. UJEP ale nemůže čekat, disponuje stavebním povolením a má získat peníze na stavbu z evropských fondů, které musí využít.

Zdá se, že na stejnou problematiku by mohla narazit i plánovaná stavba vysokorychlostní tratě, která by se rovněž nacházela v blízkosti průmyslového areálu.

„Přesně v místě nádraží se nachází vlečka spolku, kde denně vytahujeme 30 až 40 cisteren chemikálií,“ prozradil Deníku Jan Dlouhý, výrobní ředitel Spolchemie. Zastupitel Hausenblas souhlasil s tím, že vysokorychlostní terminál by skutečně nemohl sousedit s cisternami s chlorem.

Otázkou nyní je, jak tuto problematiku vyřešit. S trochou nadsázky by šlo říct, že kvůli Spolchemii se nyní nemůže rozrůstat univerzita a ani stavět dopravní terminál, jelikož by se oba objekty nacházely v bezprostřední blízkosti chemičky...

Městský architekt Vladimír Charvát pro změnu Deníku řekl, že se uvažuje o terminálu mezi Chabařovicemi a Přestanovem. Rád by jej ale posunul blíže k Západnímu nádraží.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře