Výměna občanských průkazů je tady. Úřady mají do konce roku napilno

Výměna občanských průkazů je tady. Úřady mají do konce roku napilno
Výměna občanských průkazů je tady. Úřady mají do konce roku napilno

Severní Čechy - Další vlna hromadného vyměňování občanských průkazů je tady. Úřady v severočeských městech do konce roku prodlužují úřední hodiny. Výměna se týká tisíců lidí - těch, kterým končí občanský průkaz vydaný v roce 2005.

Reklama

Po celém Česku do konce roku 2015 si musí vyměnit občanský průkaz okolo čtvrt milionu lidí. Důvod? Letos uplyne desetiletá doba od první masivní výměny. Probíhala v letech 2005 - 2008.  České "identifkační průkazky" se musí přizpůsobit dokladům platným Evropské unii.

Lidé se musí zbavit klasických kartiček zatavených do plastu. Místo ní dostanou čipovou kartu. Nové elektronické občanské průkazy se vydávají od roku 2012.

Podle mluvčí ministerstva vnitra Petry Kučerové občan, který si nezažádá o výměnu občanského průkazu, jehož platnost přitom skončila, se dopouští přestupku a hrozí mu pokuta až 10 tisíc korun.

Pokud občan nemá platný občanský průkaz, může mít problémy i v běžném žvotě. Při policejní kontrole, cestě za hranice a nebo třeba na poště.

Dosavadní průkazy platí po dobu v ní uvedenou. Pokud má občan platný občanský průkaz a nedošlo ke změně údajů či výrazně podoby, nelze provádět výměnu.

SOUVISEJÍCÍ: Podrobné informace na webu ministerstva vnitra

Reklama

Hodnocení

2.6 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře