Vídeňský starosta Michael Häupl otevřel v Ústí Rakouskou knihovnu

UJEP má Rakouskou knihovnu. Foto: archiv UJEPUJEP má Rakouskou knihovnu. Foto: archiv UJEP

Ústí n/L. - Severočeská metropole má nový unikát. V prostorách Vědecké knihovny UJEP byla ve čtvrtek (3.4.2014) slavnostně otevřena Rakouská knihovna. Přijel i zemský hejtman a starosta Vídně Michael Häupl.

Reklama

Rakouské knihovny (Österreich-Bibliotheken) jsou instituce zakládané od roku 1989 Spolkovým ministerstvem pro Evropu, integraci a zahraniční věci. Právě zakládaná ústecká pobočka bude osmou knihovnou tohoto druhu v České republice a nabídne akademické i laické veřejnosti nejen rakouská literární díla, nýbrž i mnoho publikací k dějinám i současnosti Rakouska.

Vznikem Rakouské knihovny v Ústí nad Labem se zařadí UJEP a tím i město Ústí nad Labem do prestižní mezinárodní sítě Rakouských knihoven, které jsou zřizovány a podporovány Spolkovým ministerstvem pro Evropu, integraci a zahraniční věci ve Vídni. Předpokladem pro udělení tohoto statutu je jednak kvalitní vědecké zázemí, které garantuje katedra germanistiky FF UJEP, a jednak základní fond literatury vztahující se k Rakousku a přístupný široké veřejnosti.

Kořeny tohoto knižního fondu sahají již do první poloviny 90. let minulého století, kdy se katedra germanistiky při ústecké univerzitě začala v oblasti literatury intenzivně věnovat právě rakouské literatuře, která je v současné době jedním z jejích významných výzkumných těžiš. V této oblasti katedra germanistiky nejen výrazně vědecky publikuje, ale již řadu let také úspěšně rozvíjí své kontakty s Univerzitou Vídeň, a to v rámci společných projektů, konferencí či publikací.

„Je pro naši univerzitu i město Ústí nad Labem obrovskou ctí, že nás navštívil představitel jedné z nevýznamnějších evropských metropolí, vídeňský starosta Dr. Michael Häupl, nebo jeho přítomnost na podobných akcích rozhodně není obvyklá. Jak založení Rakouské knihovny, tak tato vzácná návštěva jsou výsledkem dlouholetého působení naší katedry germanistiky na poli česko-rakouských vztahů," uvedla vedoucí katedry germanistiky Filozofické fakulty UJEP doc. Renata Cornejo, která je jednou z hybných osobností úspěchu, kterým založení Rakouské knihovny v Ústí nad Labem a zároveň na UJEP je.

K datu slavnostního otevření Rakouské knihovny bude široké veřejnosti přístupno na 3 tisíce svazků literatury nejen z oblasti beletrie, ale i historie, filozofie, politiky, ekonomie, vzdělávání, dějin umění, architektury, výtvarného umění či tzv. gender studies. Kromě toho bude knihovna obsahovat také řadu publikací (i obrázkových) vztahujících se k hlavnímu městu Vídni.

-tz-

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony


Komentáře