Vídeňský starosta Michael Häupl otevřel v Ústí Rakouskou knihovnu

UJEP má Rakouskou knihovnu. Foto: archiv UJEPUJEP má Rakouskou knihovnu. Foto: archiv UJEP

Ústí n/L. - Severočeská metropole má nový unikát. V prostorách Vědecké knihovny UJEP byla ve čtvrtek (3.4.2014) slavnostně otevřena Rakouská knihovna. Přijel i zemský hejtman a starosta Vídně Michael Häupl.

Reklama

Rakouské knihovny (Österreich-Bibliotheken) jsou instituce zakládané od roku 1989 Spolkovým ministerstvem pro Evropu, integraci a zahraniční věci. Právě zakládaná ústecká pobočka bude osmou knihovnou tohoto druhu v České republice a nabídne akademické i laické veřejnosti nejen rakouská literární díla, nýbrž i mnoho publikací k dějinám i současnosti Rakouska.

Vznikem Rakouské knihovny v Ústí nad Labem se zařadí UJEP a tím i město Ústí nad Labem do prestižní mezinárodní sítě Rakouských knihoven, které jsou zřizovány a podporovány Spolkovým ministerstvem pro Evropu, integraci a zahraniční věci ve Vídni. Předpokladem pro udělení tohoto statutu je jednak kvalitní vědecké zázemí, které garantuje katedra germanistiky FF UJEP, a jednak základní fond literatury vztahující se k Rakousku a přístupný široké veřejnosti.

Kořeny tohoto knižního fondu sahají již do první poloviny 90. let minulého století, kdy se katedra germanistiky při ústecké univerzitě začala v oblasti literatury intenzivně věnovat právě rakouské literatuře, která je v současné době jedním z jejích významných výzkumných těžiš. V této oblasti katedra germanistiky nejen výrazně vědecky publikuje, ale již řadu let také úspěšně rozvíjí své kontakty s Univerzitou Vídeň, a to v rámci společných projektů, konferencí či publikací.

„Je pro naši univerzitu i město Ústí nad Labem obrovskou ctí, že nás navštívil představitel jedné z nevýznamnějších evropských metropolí, vídeňský starosta Dr. Michael Häupl, nebo jeho přítomnost na podobných akcích rozhodně není obvyklá. Jak založení Rakouské knihovny, tak tato vzácná návštěva jsou výsledkem dlouholetého působení naší katedry germanistiky na poli česko-rakouských vztahů," uvedla vedoucí katedry germanistiky Filozofické fakulty UJEP doc. Renata Cornejo, která je jednou z hybných osobností úspěchu, kterým založení Rakouské knihovny v Ústí nad Labem a zároveň na UJEP je.

K datu slavnostního otevření Rakouské knihovny bude široké veřejnosti přístupno na 3 tisíce svazků literatury nejen z oblasti beletrie, ale i historie, filozofie, politiky, ekonomie, vzdělávání, dějin umění, architektury, výtvarného umění či tzv. gender studies. Kromě toho bude knihovna obsahovat také řadu publikací (i obrázkových) vztahujících se k hlavnímu městu Vídni.

-tz-

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře