Více zeleně, méně aut. Tak má vypadat Sokolovské náměstí v Liberci

Vizualizace návrhu přestavby Sokolovského náměstí v Liberci. Vizualizace: Magistrát LiberecVizualizace návrhu přestavby Sokolovského náměstí v Liberci. Vizualizace: Magistrát Liberec

Liberec - Zeleň, tržnice a bezbariérovost - tak by měla podle Liberečáků vypadat nová podoba Sokolovského náměstí. Na pondělním (3.2.2014) veřejném projednání to vyplynulo z veřejné diskuse, při které byly představeny čtyři varianty rekonstrukce.

Reklama

Kromě zeleně a méně aut by si lidé přáli na Sokolovském náměstí i širší chodníky. V rámci tříhodinového veřejného projednání byly představeny i návrhy studentů architektury liberecké Technické univerzity.

Jejich progresívní projekty měnily současnou tvář plochy poměrně zásadně, a přitom každý jinak (jeden ze studentů by dokonce zvedl samotnou plochu náměstí). To, na čem se studenti Jiří Lukáš, Andrea Pujmanová a Zdeněk Urbánek shodli, bylo pojetí náměstí, včetně Kostelní ulice, jako jednoho celku. Dále by všichni tři vrátili na náměstí morový sloup.

Další studenti, Veronika Moutelíková a Libor Šenekel, navrhli jako prvek interiéru náměstí obří uzavřenou kostku se stěnami, vyplněnými textiliemi, která by mohla posloužit třeba jako sídlo příležitostné pouliční galerie nebo malá tržnice. Svou představu, jak by mohlo Sokolovské náměstí v budoucnu vypadat, představil také mladý architekt Tomáš Pfeifer.

Ten se rekonstrukcí plochy zabýval ve své diplomové práci, a největší část náměstí, která dnes slouží jako velké parkoviště, pojal k čistě rekreačním účelům. V jeho pojetí by se parkoviště proměnilo například v hřiště nebo kluziště.

Přítomné veřejnosti se ale nelíbilo, že debaty s lidmi o podobě náměstí probíhají prakticky před začátkem stavebních prací. Kopnout do země by se mělo už na jaře 2014.

Liberecká primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD) reagovala, že není pozdě k debatě o podobě Sokolovského náměstí, neboť stavební práce ještě nezačaly. Odpovědí jí bylo, že ale jsou hotovy architektonické návrhy.

Z veřejnosti dokonce zazněly hlasy, aby se přestavba náměstí časově posunula. Naopak primátorka kontrovala, že připomínky budou zahrnuty do projektu.

ČTĚTE: Liberecké Sokolovské náměstí čeká rekonstrukce. Iniciativa chce zabránit betonu

-bj-

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Konec října má být deštivý, ochladí se a může i sněžit Konec října má být deštivý, ochladí se a může i sněžit
Liberecký hejtman Martin Půta se vzdá mandátu Liberecký hejtman Martin Půta se vzdá mandátu
Účet nehod posledních dní: Uzavřená D8 a fabie v Jirkově na boku Účet nehod posledních dní: Uzavřená D8 a fabie v Jirkově na boku

Jak volily kraje a okresy: ANO bodovalo na úkor ČSSD na severu Čech Jak volily kraje a okresy: ANO bodovalo na úkor ČSSD na severu Čech
OBRAZEM: Piráti porazili Pardubice 3:2 OBRAZEM: Piráti porazili Pardubice 3:2
Referendum ve Vědomicích: Trasu obchvatu lidé odmítli Referendum ve Vědomicích: Trasu obchvatu lidé odmítli


Komentáře