Václav Pištora z Ústí BEZ hazardu: Chceme nulovou toleranci s hracími automaty

Václav Pištora, lídr iniciativy Ústí BEZ hazardu. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czVáclav Pištora, lídr iniciativy Ústí BEZ hazardu. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Václav Pištora je lídr iniciativy Ústí BEZ hazardu. V obsáhlém rozhovoru vysvětluje kdo za iniciativou stojí, jaké kroky byly učiněny a co je cílem.

Reklama

Proč iniciativa vznikla a kdo ji tvoří?

Iniciativa Ústí BEZ hazardu je uskupení občanů našeho města, kteří jsou dlouhodobě nespokojeni se situací v oblasti hazardu. Konkrétně jde o tzv. tvrdý hazard, čili herny s automaty a elektronickou ruletou. Dali jsme se dohromady v říjnu 2013 na veřejné debatě s názvem Hazard v Ústí nad Labem, kterou jsem uspořádal. Tam vše začalo. Jde o zhruba 20 lidí, složení je velmi pestré, běžní občané, zástupci ústeckých občanských sdružení jako například Stop Tunelům nebo Usti.nl, bývalí zaměstnanci heren, kteří z tohoto prostředí dobrovolně odešli, bývalí gambleři, kteří si prošli peklem, nebo lidé z organizací, které se věnují pomoci gamblerům.

Proč se angažujete v zákazu automatů v Ústí nad Labem?

Prvotní impuls, proč se angažujeme v této problematice, byl u nás u každého jiný. Někdo si sám prošel gamblingem, někdo v hernách sám pracoval a zná toto prostředí detailně zevnitř, další nechce svoje děti vychovávat ve městě, které je poseté hustou sítí heren se společensky nebezpečnými VLT automaty. Někomu vadí objem trestné činnosti, který je s hernami napevno spjatý. Tak silně jako s žádnými jinými provozovnami. Herny jsou domácím prostředím nejen pro celostátně hledané osoby a vykuky všeho druhu, kterým vyhovuje život pod rouškou tmy.

Po úvodu do problematiky jsme absolvovali kolečko schůzek a seminářů se sdruženími, které se problematice tvrdého hazardu věnují na celorepublikové úrovni, navštívili jsme přednášky národního protidrogového koordinátora, vyslechli jsme organizace, které pomáhají gamblerům.

Získané informace a zkušenosti mnou otřásly. Ústí nad Labem je centrum kraje, který má nejvyšší nezaměstnanost, nejnižší mzdy a nejvyšší počet exekucí na hlavu v zemi. Přesto ve městě trpíme 109 míst, kde je možno provozovat tvrdý hazard a VLT automaty. Hernami máme poseté hlavní náměstí, hlavní ulice i sociálně slabé lokality. Ústecká síť heren je nyní koncipovaná tak, aby pravidelně vytvářela nové a nové gamblery. Jak zdravě může asi fungovat město, kde jsou každé třetí dveře herna s automaty, si každý rozumný člověk dokáže představit.

Velká část peněz, které končí v ústeckých automatech, jsou prohrané sociální dávky a peníze z trestné činnosti, kterou si je gambleři opatřují. Aby městská kasa ročně z automatů přijala 50 milionů korun, ústečané do automatů naháží až jednu miliardu. Výpočet je proveden na základě předepsaných odvodů ze strany provozovatelů heren. Nevěříte tomuto číslu? Pak vězte, že lidé v České republice ročně vloží do automatů přes 50 miliard korun. Deset z jedenácti hlavních automatových firem v Ústí jsou celorepublikové řetězce, které s Ústím nemají nic společného. Herny jsou jedna velká černá díra, kudy z Ústí ročně odteče obří objem finančních prostředků. Bez heren by část z nich rozhodně byla utracena u místních firem a obchodníků a jedině takto hneme s ekonomickou situací ve městě dopředu.

Gambling je oficiálně uznaná nemoc, diagnóza uvádí, že závislost na hazardu je srovnatelná se závislostí na tvrdých drogách. Gambling má také velmi podobný dopad na jedince jako tvrdé drogy. Finanční bankrot, likvidace rodinných úspor, další ztracené finance nabyté podvody a trestnou činností postihující gamblerovo okolí, rozbití vztahů, psychické problémy, sebevraždy.

Je to velmi silná závislost, která má na člověka a jeho okolí naprosto drtivý dopad a odpadá proto argument odpůrců regulace a zákazů, že herny mají zůstat, a každý se může rozhodnout zda automaty bude hrát nebo nebude. Já sám nejsem primárně fanouškem zákazů, neprosazuji například ani nekuřácké restaurace, velmi rád zákaz ale schvaluji ve dvou případech: drogy a tvrdý hazard. Postoj svobodné volby schvaluji v 99% případů, ale tento princip nelze násilím našroubovat na všechno.

Adiktologové se shodují na tom, že jediný správný způsob boje proti gamblingu je radikální omezení nabídky hazardu a paralelní budování profesionální pomoci pro gamblery. Málokdo z nich hovoří o tom, že by se hustá síť heren měla zachovat. Vlastně někteří „odborníci“ toto řešení navrhují, ti, kteří jsou na výplatní listině automatníků. Divili byste se, čeho všeho je stomiliardová lobby hazardu schopna. To by ale bylo na samostatný rozhovor.

Spolupracujeme také se starosty řady měst, kteří nulovou toleranci heren již zavedli a černé herny, kterými straší lobby hazardu, se u nich objevují buďto kusově nebo vůbec. Jejich případné uzavření policii stojí mnohem méně, než-li řešení trestné činnosti napevno spjaté se sítí heren legálních, kde je takřka každý týden přepadení se zbraní, rvačka, přítomnost dětí v herně a podobně. Všichni známe ze sdělovacích prostředků.

Jaké kroky jste již učinili a jaké plánujete?

Vystoupili jsme na akci s názvem Fórum zdravého města, kde si obyvatelé Ústí nad Labem zvolili herny a negativní jevy s nimi spojené problémem číslo jedna, který chtějí řešit. Lidé na akci herny naprosto strhali, hazard jako hlavní problém města „vyhrál“ s velkým náskokem. Občané hlasovali pro zákaz, nulovou toleranci heren s automaty, nepožadovali pouze regulaci počtu heren. Pro nulovou toleranci heren hlasoval také primátor města Vít Mandík.

Na akci jsem promluvil k občanům a informoval je o naší iniciativě. Od občanů máme od začátku velmi pozitivní ohlasy, posílají nám spoustu emailů, ve kterých do nás vkládají velké naděje. Vzhledem k síle podpory jsme se rozhodli být mluvčími těch občanů Ústí, kteří chtějí nulovou toleranci heren v Ústí a plánujeme uspořádat místní referendum, ve kterém si sami lidé budou moci rozhodnout o tom, zda herny budou nebo nebudou. To nám přijde jako nejférovější řešení.

Oslovil nás také primátor města Vít Mandík a pozval nás do magistrátní skupiny Hazard, kterou zformoval na základě výsledku Fóra zdravého města. Rádi jsme pozvání přijali a brzy se zúčastníme jednání na magistrátě. Dnes mi shodou okolností dorazil termín.

Co je vašim cílem?

Cílem naší snahy je vyvolat místní referendum o nulové toleranci heren na území města. Toto řešení po nás občané požadují a my jim tak chceme dát možnost rozhodnout. Kdo herny chce, může hlasovat pro jejich zachování, kdo je nechce, může hlasovat pro jejich zrušení. Přítomnost heren je dle mne typickým předmětem pro referendum. Referendum chceme pořádat na podzim 2014 souběžně s komunálními volbami. Aby referendum bylo platné, musíme splnit předepsanou účast 35% oprávněných voličů města, proto se referenda pořádají souběžně s volbami.

Abychom referendum vyvolali, potřebujeme zhruba 9 000 podpisů obyvatel města starších 18 let. Žádáme proto občany, kteří referendum chtějí, aby navštívili jedno z našich petičních míst a podepsali petici za vyvolání referenda společně se svými přáteli nebo rodinou. Jde o velké množství podpisů, proto potřebujeme podpis skutečně každého. Jde o poslední možnost na dlouhou dobu, jak se heren zbavit, věříme proto, že si lidé tu chvilku na podepsání najdou. Adresy petičních míst jsou uvedeny na našem webu www.ustibezhazardu.cz, na stejném webu je také ke stažení a tisku oficiální formulář petice, který lidé mohou naplnit podpisy známých, kolegů a přátel a odevzdat na petičních místech. Sháníme také nové ambasadory petice a nová petiční místa. Kdo chce pomoci, může se s námi spojit přes web.

Spolupracujete s jinými iniciativami v jiných městech?

V současné době se po České republice doslova valí vlna referend o hernách, je to způsobeno tím, že rozhodnutím Ústavního soudu mohou obce a tudíž také sami občané o této problematice rozhodovat teprve od dubna minulého roku. Předtím si VLT stroje pečlivě střežilo Ministerstvo financní pod vedením Miroslava Kalouska.

Na denní bázi si tak vyměňujeme informace s ostatními městy, kde lidé proti automatům vyrazili a také plánují referenda. Jde primárně o Karlovy Vary, Plzeň, Teplice, Prahu 8, Prahu 7 a Ostravu. Velmi silnými spojenci jsou pro nás občanská sdružení Občané proti hazardu a Brnění, které nám poskytují zázemí ve formě zkušeností s bojem proti hazardu na celorepublikové úrovni. Jde například o právní pomoc a zkušenosti ze spolupráce s Policií ČR na řešení trestné činnosti spjaté s hernami nebo řešení korupce, která se celorepublikově v souvislosti s regulacemi heren ve vztahu zastupitel a lobby hazardu objevuje.

Je vaše iniciativa „nezávislá“ nebo součást nějaké politické strany/hnutí, které by chtělo kandidovat do komunálních voleb?

Někteří z našich členů se angažují v ústecké komunální politice. Původní dohoda byla politicky „se nesvézt“ na takto citlivém tématu. Vzhledem k potřebnému počtu podpisů jsme se nově rozhodli politické strany zapojit a to férovou cestou. Nabídku na spolupráci a sběr podpisů pro referendum rozešleme všem politickým stranám, které v Ústí působí a budou tak moci přiložit ruku k dílu. Strany před volbami budou moci ukázat, zda chtějí své občany, kteří si herny zvolili hlavním problémem Ústí, nechat žít ve městě posetém automaty či nikoliv.

ČTĚTE: Omezte hazard, žádá nová iniciativa Ústí BEZ hazardu

-im-

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

V Ústí vyroste menší hala pro bruslení. Vedle zimního stadionu V Ústí vyroste menší hala pro bruslení. Vedle zimního stadionu
Mimosoudní vymáhání pohledávek šetří peníze i čas Mimosoudní vymáhání pohledávek šetří peníze i čas
Rekonstrukce další části kanalizace v centru Roudnice je odloženo Rekonstrukce další části kanalizace v centru Roudnice je odloženo

Vznikne Na Kocandě parkovací dům? A co třeba u Labe? Vznikne Na Kocandě parkovací dům? A co třeba u Labe?
Vznikne v ústeckém Vaňově pobřežní promenáda místo přístavu? Vznikne v ústeckém Vaňově pobřežní promenáda místo přístavu?
Ekonomika nejen na severu Čech postavená na hlavu. Dluhy, exekuce a bez montoven by bylo ještě hůř Ekonomika nejen na severu Čech postavená na hlavu. Dluhy, exekuce a bez montoven by bylo ještě hůř

Obyvatelé Děčína ohroženi uvolněným skalním masivem se vrací domů Obyvatelé Děčína ohroženi uvolněným skalním masivem se vrací domů
V mostecké nemocnici o víkendu došlo k úmrtí novorozence. Co se stalo? V mostecké nemocnici o víkendu došlo k úmrtí novorozence. Co se stalo?
Lovci skolili lídra z Plzně a posunuli se na druhé místo! Lovci skolili lídra z Plzně a posunuli se na druhé místo!

Jaroslav Roubík chce ještě rok hrát hokej, pak se uvidí. Chuť stále mám, říká Jaroslav Roubík chce ještě rok hrát hokej, pak se uvidí. Chuť stále mám, říká
Požár domku na Děčínsku, jeden mrtvý Požár domku na Děčínsku, jeden mrtvý
Konec doplatků na bydlení obchodníkům s chudobou nevoní. Stahují se z Varnsdorfu Konec doplatků na bydlení obchodníkům s chudobou nevoní. Stahují se z Varnsdorfu


Komentáře