Václav Pištora: Navrhoval jsem Ústí zbourat. Teď se ho snažím vylepšit

Václav Pištora, lídr iniciativy Ústí BEZ hazardu. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czVáclav Pištora, lídr iniciativy Ústí BEZ hazardu. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústí n/L. - "Když jsem se na město podíval jako na celek, viděl jsem centrum plné strašidelných betonových kolosů z komunistického režimu, které nastoupily na místo vybombardovaných krásných staveb z dob dávno minulých," říká v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz o Ústí nad Labem Václav Pištora, iniciátor boje proti hazardu či dovozce piana do města.

Reklama

Proč jste se rozhodl angažovat ve věcech věřejných jako je boj proti hazardu či podpořit projekt Piano na ulici?

V Ústí nad Labem jsem se narodil a prožil v něm celý život. Svůj pobyt v našem městě jsem rozdělil mezi Krásné Březno a Klíši. Měl jsem tak možnost zažít všechny kontrasty, které Ústí nabízí. V určitou dobu jsem se začal zajímat o to, co nám občanům ve městě chybí a co naopak překáží a brání v jeho rozvoji.

Co jste zjistil?

Když jsem se na město podíval jako na celek, viděl jsem centrum plné strašidelných betonových kolosů z komunistického režimu, které nastoupily na místo vybombardovaných krásných staveb z dob dávno minulých. Na posledních volných místech v centru Ústí nám dříve slavní architekti za zenitem postavili víceméně to samé, jen v jiných, modernějších barvách. Vizuální smog proudící ze štítů domů na hlavních ulicích a náměstí bije do očí a korunu všemu nasazují vyčůránci, kteří jen v centrálním městském obvodu provozují téměř 40 heren se zatmavenými výlohami a stovkami VLT proherních automatů.

To je v centru Ústí nad Labem tolik heren?

Trasa od hlavního vlakového nádraží přes Mírové náměstí směr Revoluční ulice je v tomto ohledu úžasná. Každé páté dveře herna. Když se přesuneme na sídlištní zástavbu, není vlastně o čem mluvit. Nevidíme kromě domů nic. Tu a tam chvályhodné dětské hřiště. Jako závěr mého zhodnocení Ústí mne s nadsázkou napadlo město zbourat a začít stavět znovu. Nakonec jsem ale zvolil mírnější řešení, začal jsem aktivně měnit věci v oblastech, kde jsem potřebu změny cítil nejsilněji.

Jak město vnímáte, jak ho vidíte?

Ústí nad Labem má absolutně nevyužitý veřejný prostor. Ten obýváme my všichni a trávíme v něm podstatnou část našich životů ve městě. Kdo může za to, že v ústeckých ulicích nemáme žádné zpestření a minimum projektů zvelebujících veřejný prostor? Mohou za to sami Ústečané. Očekávají, co vypadne z magistrátu, a sami se nesnaží.

Opravdu?

Mluvím teď o ústecké masové veřejnosti. Jsou lidé a sdružení, která se o veřejný život v Ústí zajímají, jako je například občanské sdružení Stop tunelům nebo Usti.nl, jde ale spíše o vyjímky, které potvrzují pravidlo. Našel bych i několik dalších příkladů, které ale nebudu jmenovat, někoho bych vynechal, a potom by mne to mrzelo. Vzhledem k celkovému počtu obyvatel Ústí je skupina lidí, kteří se naše město snaží zvelebit, velmi malá.

Je to v jiných městech lepší?

Znám „scénu“ občansky aktivních lidí například v Plzni, Brně nebo různých městských částech Prahy. Tam je to o něčem jiném. Všechna špatná rozhodnutí tamní radnice znatelně pocítí a lidé vymýšlí vlastní projekty, které jim v ulicích budou dělat radost. Když developer a radnice chtěli do centra Plzně nevhodně umístit obří nákupní centrum, občané je vynesli v zubech. Když chtěl v Brně magistrát podkopat historické náměstí Zelný trh, aby tam postavil garáže pro vyvolené, naběhl si na drát.

Co tedy Ústečané mohou udělat? Mají se více angažovat?

Nemůžeme jenom čekat, co vypadne z magistrátu. Jsme přeci jen sto tisícové statutární město, řízení jeho chodu není jednoduché a magistrát, ať už na něj máme jakýkoli názor, má své práce dost. Za nejúspěšnějšími projekty, které zvelebují veřejný prostor v českých i evropských městech, nestojí radnice, ale běžní občané. Kteří si stejně, jako si upravují vlastní byt či dům k lepšímu, upravují také veřejný prostor. Protože v něm tráví spoustu času a chtějí si tento pobyt zpříjemnit.

Takže chcete občanskou společnost na úkor tradičních politických stran, která by se měla podílet na řízení města?

Chci v Ústí silnou občanskou společnost. Chci, aby si schopní lidé přestali svoje projekty skladovat v šuplících, a aby je vynesli na světlo. Realizujme v Ústí naše představy, rozhýbejme život v našem městě k lepšímu. Sám jsem si práci na proměně města vyzkoušel při přinesení projektu pražského kavárníka Ondřeje Kobzy s názvem Piana na ulici na hlavní vlakové nádraží v Ústí. Dále pokračuji s iniciativou Ústí BEZ hazardu, kde nás v boji proti automatům čeká ještě velké množství práce. Snažíme se vyvolat referendum, ve kterém si občané Ústí budou moci sami rozhodnout, zda herny s automaty dále trpět budeme nebo nebudeme. Navštivte web www.ustibezhazardu.cz a podepište naši petici.

Čeho chcete dosáhnout, co je cílem?

Chci okolo sebe vidět nové lidi, kteří začnou pracovat na dalších důležitých tématech. Chci, aby někdo začal z občanské pozice řešit novou vyhlášku, která bude upravovat vizuální smog v ulicích a normy pro reklamy a poutače na štítech domů nejen v centru. Přeji si, aby někdo dal dohromady iniciativu, která zajistí častější sečení zeleně na sídlištích, když je to potřeba. Pokud to bude politicky neprůchozí, zajistěme to vlastními nástroji a pracovní silou ze sousedství. Chci, aby někdo organizoval v parcích jarní a letní sousedské setkávání s grilováním a koncerty.

Co by lidé měli podle vás udělat?

Nosíte dlouhodobě v hlavě plán, jak v Ústí cokoli zlepšit? Udělejte pro mne něco. Řekněte o něm každému, koho znáte, sbírejte od lidí názory a pokuste se pro svou věc sehnat souputníky. Vytvořte například na Facebooku stránku Vašeho projektu a informujte ostatní, jak budete postupovat. Zpracujte podklady Vašeho projektu a objednejte se na příslušný odbor magistrátu za účelem projednání. Nevíte, jak jednat s institucemi nebo médii? Sežeňte někoho, kdo to umí a naučte se to od něj. Vyviňte maximální možnou snahu pro dosažení Vašeho cíle a nikdy neposlouchejte škarohlídy. Snad jen tehdy, pokud by Vás jejich poznámky motivovaly. Ano, tušíte správně, až se do toho s dobrými výsledky pustíte, budou zírat s otevřenou pusou.

ČTĚTE: FOTO: Romové patří k nejlepším hráčům na ústecké piano, říká Václav Pištora

-pt-

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře