V Česku může být nakaženo žloutenkou C přes 80 tisíc lidí

Lékař, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Lékař, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

ČR - Přes 80 tisíc Češek a Čechů má chronickou žloutenku typu C. Mnoho lidí o své nákaze netuší. Hepatitida dlouho nemá žádné příznaky, avšak může nevratně poškodit játra. V konečné fázi je nejčastějším důvodem transplantace jater.

Reklama

Vyšší počty ukázala nová studie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany. Loni v ní bylo vyšetřeno v Hradci Králové, Brně a Českých Budějovicích 3000 lidí od 18 do 90 let věku.

Žloutenka typu C je nejzávažnějším typem žloutenky. Není proti ní očkování.

Nejvíc chronicky nemocných je ve věku 30 až 44 let a 18 až 29 let. Žloutenka typu C se přenáší krví, velmi vzácně při porodu z nakažené matky na dítě.

S vysokým rizikem přenosu žloutenky C je spojeno injekční užívání drog. Rizikové může být i tetování či piercing provedené v amatérských podmínkách.

Zvláštní skupinu tvoří lidé, kteří dostali krevní transfuzi před rokem 1992, kdy ještě nebyl znám virus hepatitidy C, takže se na něj krevní produkty netestovaly.

Jak se onemocnění projeví?

Počínající onemocnění se projeví zvýšenou únavou, poruchami spánku a přechodnou ztrátou chuti k jídlu.

Příznakem může být i tlak v pravém podžebří, trávicí obtíže, svědění kůže či její žluté zabarvení. Nákazu potvrdí laboratorní testy.

Neléčená žloutenka  typu C může trvale zjizvit játra, může vést k rozvoji cirhózy nebo rakoviny jater.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře