Ústecký kraj sužuje žloutenka. Výskyt onemocnění gradoval v srpnu

Ilustrační snímek. Foto: pixabay.com
Ilustrační snímek. Foto: pixabay.com

ÚSTECKO - Na infekčním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice mají lékaři letos plné ruce práce s výskytem žloutenky typu A.

Reklama

V Masarykově nemocnici letos zaevidovali už 150 osob nakažených žloutenkou. Ještě ve středu oddělení přijalo další čtyři pacienty.

Nemocní se už na oddělení ani nemohou vejít, personál musí přidávat přistýlky. Takový výskyt nemoci špinavých rukou na Ústecku už dlouho nepamatují. Nemáte ji i vy?!

Žloutenka ale netrápí pouze Ústecko. Výskyt hlásí i Litoměřicko, Děčínsko, Mostecko či Teplicko. Na Ústecku se objevuje v rizikových čtvrtích jako Mojžíř, Předlice či Krásné Březno, kde převažuje sociálně slabší obyvatelstvo.

Primář oddělení Pavel Dlouhý médiím řekl: "Onemocnění postihuje převážně mladší osoby. Hodně malé děti, i ty nejmenší, roční, dvouleté, tříleté. V polovině případů se jedná o malé děti a v polovině o mladé dospělé."

Nemoc špinavých rukou nejčastěji postihuje sociálně slabé, žloutenkou se ale může nakazit kdokoli a to kdekoli. Ke kontaktu s nemocí může přijít v městské hromadné dopravě, v obchodech i na ulici. Zkrátka kdekoli.

Ústecké infekční oddělení je ve svém oboru jedničkou. Pro celý kraj je jediné a specializovanou péči pro závažná onemocnění poskytuje i pro Liberecký či Karlovarský kraj. Lékaři v Ústí tak pociťují denodenní nával pacientů.

Jak nemoci předejít? Po každé návštěvě toalety je třeba si důkladně umýt ruce, hygienici nedoporučují ani sdílet svačinu, pití, ručníky či cigarety.

Reklama

Hodnocení

3.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře