Ústecká MHD ruší linky 1, 4, 6, 12, 15 a 102. Autobusy převezme kraj

Změnu čekají příměstské autobusy v Ústí nad Labem. Foto: KÚÚKZměnu čekají příměstské autobusy v Ústí nad Labem. Foto: KÚÚK

Ústecko - Na Ústecku od roku 2015 dojde k revoluční změně v příměstské autobusové dopravě. MHD zruší linky 1, 4, 6, 12, 15 a 102.

Reklama

V oblasti příměstské dopravy v Ústí nad Labem dochází k reorganizaci nejen linek spadajících do systému MHD, ale i stávajících linkových autobusů. Je jisté, že se dotkne měst a obcí, které jsou obsluhované linkami 1, 4, 6, 12, 15 a 102.

Tyto linky budou nahrazeny a jejich nástupkyně jsou zařazeny do dopravní oblasti Ústecko, která zahrnuje prstenec obepínající město Ústí nad Labem a částečně přesahuje do okolních okresů Děčín, Litoměřice a Teplice. V případě linky MHD 15 budou spoje do Dolních Zálezel nahrazeny vlaky linky U4.

Změny na linkách společně objednávaných s městem Ústí n.L., tj. 2, 3, 7, 11, 18 a 19, se prozatím projednávají a informace k nim budou podány později.

Proč jsou nahrazeny linkovou dopravou jen některé linky MHD? "Důvodem je odlišnost jejich objednávání. Například linky 1, 4, 6, 12 objednává a o rozsahu provozu rozhoduje de facto jen Ústecký kraj. V případě linek 2, 3, 7, 15, 18, 19, 102 objednávají dopravu dva objednavatelé tj. Statutární město Ústí nad Labem a Ústecký kraj, přičemž město je tím hlavním objednavatelem (pozn. částečně společně objednávají i linku 6, ale ta je v dominantním rozsahu v objednávce ÚK). Na první uvedené linky platí povinnost soutěže a nemožnost je zadat přímo," konstatuje Ústecký kraj.

Jak bude řešený rozsah dopravy na linkách, které má Ústecký kraj zájem dále provozovat společně se Statutárním městem Ústí n.L.? "Ústecký kraj poslal návrh na spolupráci s krajským městem ohledně linek MHD do vybraných okolních obcí a měst od roku 2015. Nyní se čeká stanovisko, zda bude ze strany magistrátu vůle pokračovat ve spolupráci. Město může spolupráci zamítnout a Ústecký kraj zajistí dopravu jiným dopravcem, nebo potvrdit a následně proběhne příprava konkrétního rozsahu linek MHD, zajištěná Dopravním podnikem města Ústí n. L., a.s.," tvrdí krajský úřad.

Jak bude zajištěna obsluha obcí a měst, které přijdou o linky MHD?
"Vyjma změny dopravce budou obsluhovány v téměř stejném rozsahu jako dosud. Naopak v případě změny trasování linek si mohou i polepšit, neboť prodloužením linek budou mít lepší dostupnost vzdálenějších míst. Například z Chabařovic se cestující nově dostanou bez přestupu v Ústí n.L. na Střekov a do Svádova, nebo na Severní Terasu, ale přes Velké Březno také až do Děčína, nebo naopak přes Modlany do Teplic k OC Olympie," konstatuje Ústecký kraj.

Jak se bude platit za jízdenku od roku 2015? "Noví dopravci musejí být vybaveni vzájemně kompatibilním odbavovacím zařízením – to je dáno již zadávací dokumentací soutěže. Cestující bude moci platit v hotovosti jednotlivou jízdu, nebo podobně jako dnes v MHD využívat výhod přestupního nebo časového jízdného (tzv. týdenní, měsíční, čtvrtletní jízdenky). Aby jízdné bylo spravedlivé pro všechny, musí se částečně zohledňovat ujetá vzdálenost. Cena jízdného se bude odvíjet podle tarifních zón, do kterých je kraj rozdělený, tj. každá obec či město je jedna zóna," uvádí krajský úřad.

Bude platit jízdenka z autobusu Ústeckého kraje i na MHD v Ústí nad Labem?
"Je správné, aby to tak bylo. Ústecký kraj nyní projednává s městy rozsah spolupráce na vzájemném uznávání jízdenek. MHD v Ústí nad Labem je významná pro mimoměstské cestující a Ústecký kraj má zájem, aby se město do systému integrované dopravy zapojilo. Proto Ústecký kraj nabídl městu Ústí n.L. podmínky přistoupení na integrovaný tarif, které v MHD nezvýší ztrátu vlivem propojení s krajskými jízdenkami. Záleží tedy na vůli města, zda se k integrovanému systému připojí," tvrdí kraj. "Provedení jízdenek poté bude řešeno základě dohody. Cílem je čipová karta, ale může vzniknout přechodné období s papírovou jízdenkou."

ČTĚTE: Ústečany čekají změny v meziměstské autobusové dopravě

-tz-

Změna linek v ústecké MHD
Změna linek v ústecké MHD

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře