Tihle bossové stojí za politickou stranou nebo hnutím. Víte, koho budete volit?

Pohled z Pražského hradu, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Pohled z Pražského hradu, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

PRAHA - /KOMENTÁŘ/ Ať už budete volit ANO, ČSSD, ODS či TOP 09, vězte, že strany a hnutí mají v zákulisí silné podporovatele. A to nejen na regionální, ale především celostátní úrovni. Nabízíme jiný pohled na kandidující subjekty.

Reklama

Kluk nebo holka z plakátu je většinou jen ta tvář, která se nechá zvolit. Ovšem politická stranická mašinérie funguje poněkud složitěji.

Strana či hnutí má sice celostátního nebo regionálního lídra, ovšem v pozadí za nitky tahají i jiní. A často jsou to podnikatelé s milionovými až miliardovými majetky, kteří profitují díky úzkým vazbám na politiky s rozhodovacími pravomocemi.

Pozorný volič by si měl všímat, za koho a v čí prospěch ten konkrétní politik takříkajíc kope.

Propojení politiky a byznysu bylo v Česku vždy. V 90. letech podnikatelé těžili z náklonosti k ODS a dalším pravicovým subjektům, poté se k vládě dostali socialisté v podobě ČSSD, pak se opět vrátila do čela ODS. Pro jistotu, tzv. pro "sichr" vznikala i různá nová hnutí a uskupení, takové béčko áčkového týmu.

Velká změna ale nastala v roce 2013, kdy se miliardář Andrej Babiš rozhodl už nepodporovat politické strany skrytě i prostřednictvím jednotlivých firem z holdingu, a založil si vlastní hnutí.

K ANO se náhle přimkli další podnikatelé, kteří se najednou nebáli vystoupit z "ilegality" a své sympatie sdělit veřejně.

Kdo kromě Babiše podporuje ANO? Z veřejných prohlášení lze sestavit seznam jmen jako jsou Pavel Juříček, František Piškanin, Jiří Hlavatý.

I ČSSD má své podporovatele. Veřejně se hovoří o Martinu Romanovi, Pavlu Tykačovi, Danielu Křetínském nebo Zdeňku Bakalovi.

KDU-ČSL zase podporuje Luděk Sekyra, ODS Ivo Valenta, TOP 09 Jan Dobrovský.

Starostové (STAN) mají svého Dalibora Dědka, Realisté Marka Dospivu.

Pak tu je i Pavel Sehnal, který znovu objevil ODA.

Strany a hnutí podporují především finančně prostřednictvím sponzoringu nebo i tím, že aktivně se rozhodnou jít do čela nějaké kandidátky stát se klukem z plakátu.

Ovšem ne vždy to vyjde. A tak třeba Dalibor Dědek z Jablonce nad Nisou, který stojí za firmou Jablotron, se nejprve chtěl stát lídrem Starostů v Ústeckém kraji, aby po pár dnech zjistil, že to není nic pro něj.

Jeden politik pak ve svém komentáři glosoval Dědkovo angažmá v politice, že politika je řemeslo a musí se umět.

A tak se zpět dostáváme k profesionálním klukům a holkám z plakátů.

Většinou jsou to lidé, kteří oficiálně nevlastní nějaký byznys (jak ale bývá zvykem, výjimka potvrzuje pravidlo viz. Andrej Babiš), ale pokud bychom sledovali jejich jednání pozorněji, často zjistíme, že jsou to vlastně prodloužené ruce podnikatelů.

Právě ti si postupně rozparcelovali českou politickou scénu. Politici pak schvalují a ohýbají zákony tak, aby v určité chvíli vyhovovaly té či oné politické skupině. Jednou jsou to potravináři, pak zemědělci, pak tabákový průmysl, jindy zase zbrojaři...

Říká se tomu lobby.

V souvislosti se vstupem Andreje Babiše do politiky se začalo více psát o tom, že tento miliardář se rozhodl již tolik nepodporovat lobbisty a jednotlivé politické koně, nýbrž si rovnou dosadit své loajální lidi na příslušná ministerstva a státní úřady.

Jako modelový příklad můžeme uvést Richarda Brabce, loajálního bývalého manažera z Agrofertu a generálního ředitele Lovochemie. Ten od roku 2014 sedí na ministerstvu životního prostředí v nejvyšším křesle.

Jak hodnotit vývoj politiky po roce 1989 v Česku? Po divokých 90. letech tu vznikl jakýsi nedokonalý systém liberální demokracie, která stála na protiváze dvou dominantních stran. Na levici ČSSD a na pravici ODS. Každou z těchto stran podporovali různí podnikatelé, ať už měli důvod jakýkoliv. Byli tu ale i podnikatelé, kterým nějaké ideje byly ukradené a klidně podporovali obě partaje. Jistota je jistota...

Jenže liberální demokracie nějak postupem času zmutovala v demokracii oligarchistickou, která je vlastní především zemím na východ od České republiky.

A teď, co s tím, voliči? Takže volíte Losnu, nebo Mažňáka?

Reklama

Hodnocení

2.75 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře