Teroristické útoky v Bruselu: Přehledně, co se stalo

Ilustrační foto.Ilustrační foto.

ČR, Brusel - Belgické hlavní město Brusel se v úterý stalo terčem teroristických útoků. Nejprve otřásly dva výbuchy letištěm Zaventem a následně přerušila exploze provoz metra ve čtvrti Maalbeek, a to v blízkosti institucí Evropské unie. Při útocích je 34 obětí, zraněných téměř 200. Na letišti zemřelo 15 lidí, ve stanici metra 20 lidí.

Reklama

Belgická prokuratura považuje výbuchy za teroristické útoky. Islámský stát se přihlásil k teroristickým útokům v Bruselu v prohlášení pro tiskovou agenturu Amak.

Bruselský dopravní podnik STIB oznámil, že trhavina v metru explodovala ve chvíli, kdy souprava se třemi vagóny odjížděla ze zastávky Maalbeek ve směru na Arts-Loi. Bomba zřejmě vybuchla v prostředním vagónu, který v tu chvíli projížděl kolem nástupiště. Řidič okamžitě zastavil a nechal evakuovat první a poslední vůz.

SOUVISEJÍCÍ: Výzva ministerstva zahraničí: Nejezděte do Bruselu, ani jinam do Belgie

Ministr Milan Chovanec chce do českých ulic stovky vojáků

Nejméně jedna z výbušnin použitých při útoku na bruselském letišti obsahovala hodně hřebíků. Vyplývá to ze zranění lidí převezených do nemocnic.

Belgie vyslala do Bruselu 225 dalších vojáků, uvedla agentura Belga. Ve Francii bylo kvůli výbuchům nasazeno dalších 1600 policistů, potvrdil televizi ABC ministr vnitra. Hlídky posilují i ve Francii, v Paříži bude nasazeno dalších 400 policistů.

Belgická policie uvedla, že jaderná elektrárna Tiíhange 80 km od Bruselu byla byla evakuována.

Sídlo Evropské komise bylo evakuováno ve čtyři hodiny odpoledne, uvedla belgická televize VTM news. Evakuace je preventivní opatření, aby policie mohla sídlo Evropské komise důkladně prohledat kvůli případným hrozbám.

Pyrotechnici na bruselském letišti kontrolovaným výbuchem zlikvidovali opasek s náloží. Robot zlikvidoval podezřelé zavazadlo před královským palácem.

Nizozemská policie kvůli obavám z dalšího útoku zastavila mezinárodní vlak na trase z Amsterodamu do Bruselu. Soupravu strážci zákona zastavili pouhou stanici před amsterdamským mezinárodním letištěm Schiphol a vagóny i pasažéry prohledávají. Informovala o tom agentura AP.

DOPORUČUJEME:  Při hrozbě nebezpečí radím neudržovat si chladnou hlavu, říká psycholog Jiří Brančík

Nejde o civilisty, ale o mediální zájem teroristů, říká odborník na protiteroristickou politiku EU Oldřich Bureš

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Česko

Poslední prázdninový týden: Nejdřív tropy, pak déšť Poslední prázdninový týden: Nejdřív tropy, pak déšť
Prezidenta si čeští voliči zvolí v půli ledna 2018 Prezidenta si čeští voliči zvolí v půli ledna 2018
Vydatné bouřky v severních Čechách utnou vysoké teploty Vydatné bouřky v severních Čechách utnou vysoké teploty

Každodenní kolony u Prahy na D8. Řidiči se musí obrnět trpělivostí Každodenní kolony u Prahy na D8. Řidiči se musí obrnět trpělivostí
Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy
Zelené autobusy útočí na žluté. Vydělají na tom i Severočeši? Zelené autobusy útočí na žluté. Vydělají na tom i Severočeši?

Policie žádá Sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Kvůli Čapímu hnízdu Policie žádá Sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Kvůli Čapímu hnízdu
Víte, čím tankujete? EU změní označení benzínu a nafty Víte, čím tankujete? EU změní označení benzínu a nafty
Jak nepřecenit schopnost splácet půjčku? Jak nepřecenit schopnost splácet půjčku?

Brusel si posvítí i na chleba či hranolky. Nařídí teplotní normu Brusel si posvítí i na chleba či hranolky. Nařídí teplotní normu
V okolí Prahy se pohybuje puma. Utekla ze zooparku V okolí Prahy se pohybuje puma. Utekla ze zooparku
V severních Čechách se policie zaměřila na kamiony a autobusy. Hledala i migranty V severních Čechách se policie zaměřila na kamiony a autobusy. Hledala i migranty


Komentáře