Terezínská jízdárna po rekonstrukci je novým muzeem

Interiér jízdárny v Terezíně. Foto: archiv MMRInteriér jízdárny v Terezíně. Foto: archiv MMR

Terezín - Areál pevnosti Terezín díky evropské dotaci postupně prochází oživováním historických objektů. Jeden z nich, unikátní Jízdárna z 2. poloviny 19. století, je slavnostně otevřena.

Reklama

Jízdárna bude sloužit svému původnímu účelu, tedy pro nácvik formací dobového vojenského jezdectva. "Návštěvníci se mohou těšit na expozici vojenského tábora z 18. století s možností aktivního zapojení příchozích," řekl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Marek Ženkl.

Jízdárna je jedním z objektů, které procházejí rekonstrukcí v rámci projektu Integrovaného operačního programu s názvem Terezín – projekt oživení historických památek. Dále se jedná o objekty Kavalíru 2, Retranchementu 5, Dělostřeleckých kasáren. Evropská dotace na celý tento projekt dosahuje částky téměř 425 milionů korun, státní rozpočet se podílí 74,9 miliony.

"Areál pevnosti nebude pouze opraven, ale skutečně oživen. V objektu Kavalír 2 bylo zřízeno Dělostřelecké muzeum, v Retranchementu 5 vzniklo Centrum obnovy a využití vojenských pevnostních systémů, v Dělostřeleckých kasárnách se připravuje expozice o císaři Josefovi II. či zázemí pro Vysokou školu aplikované psychologie," uvedl Marek Ženkl.

Pevnost založil císař Josef II. v roce 1780 a stavba pevnosti o celkové opevněné ploše 398 hektarů trvala asi 10 let. Náklady se odhadují na 11–12 milionů zlatých. Stavební práce provádělo na 14 000 lidí ze všech částí Rakouska.

-red-

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Konec října má být deštivý, ochladí se a může i sněžit Konec října má být deštivý, ochladí se a může i sněžit
Liberecký hejtman Martin Půta se vzdá mandátu Liberecký hejtman Martin Půta se vzdá mandátu
Účet nehod posledních dní: Uzavřená D8 a fabie v Jirkově na boku Účet nehod posledních dní: Uzavřená D8 a fabie v Jirkově na boku

Jak volily kraje a okresy: ANO bodovalo na úkor ČSSD na severu Čech Jak volily kraje a okresy: ANO bodovalo na úkor ČSSD na severu Čech
OBRAZEM: Piráti porazili Pardubice 3:2 OBRAZEM: Piráti porazili Pardubice 3:2
Referendum ve Vědomicích: Trasu obchvatu lidé odmítli Referendum ve Vědomicích: Trasu obchvatu lidé odmítli


Komentáře