Studenti vyšli do ulic. Proti Babišovi a Zemanovi protestovali i na severu Čech

Protest studentů v Brně. Reprofoto: Twitter/Martina Tlachová
Protest studentů v Brně. Reprofoto: Twitter/Martina Tlachová

SEVERNÍ ČECHY - "Babiše do koše. ANO ne. Chceme slušného prezidenta. Než bude pozdě: 39, 48, 68, 89, 18." To je jen malý výčet hesel, který se objevoval v ulicích měst po celém Česku a také na severu Čech.

Reklama

Studenti z více než 200 vysokých a středních škol po celém Česku se ve čtvrtek (15.3.2018) zapojili do výstražné stávky na obranu společenských a ústavních hodnot v zemi.

V poledne vyšli na půl hodiny ze školních budov.

Cílem bylo dát najevo nesouhlas s přístupem nejvyšších politických činitelů k ústavě.

V některých městech se konala také shromáždění, happeningy či diskuse. Prostestovalo se i na severu Čech. Například v Ústí nad Labem a Liberci.

Do protestu se zapojily také asi dvě stovky lidí v kampusu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. K vidění byly nejrůznější transparenty, setkání proběhlo u lavičky Václava Havla, kde se sešli i někteří vyučující a obyvatelé města.

Pod palbou kritiky byl především prezident Miloš Zeman a premiér v demisi Andrej Babiš.

Do celorepublikové akce se kromě UJEP zapojily v Ústeckém kraji i dvě desítky středních škol.

Výzvu nazvanou #VyjdiVen iniciovali studenti pražské DAMU. Stávka podle nich nemá zpochybňovat volební výsledek, ale má dát najevo, že studentům není lhostejný současný vývoj země.

Mezi požadavky studentů je například to, aby prezident plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu Sněmovny a který nebude trestně stíhaným člověkem.

Studenti rovněž chtějí, aby vláda v demisi nedělala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky a aby proti nedodržování ústavních zvyklostí důrazně vystoupil Senát.

Při protestu zaznívala i slova na podporu nezávislosti zejména veřejnoprávních médií.

V Praze se studenti sešli na několika místech. Stovky lidí přišly na Albertov, před budovu Národní technické knihovny v Praze 6 i náměstí Winstona Churchilla před budovu VŠE.

Studenti však demonstrovali i v Brně, Plzni, Hradci Králové, Olomouci, Jihlavě i dalších městech.

SOUVISEJÍCÍ: Proti Ondráčkovi a Babišovi vyšli lidé do ulic. V Liberci, Turnově i Litoměřicích

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře