Sever Čech trápí zápřednice. Zvýšený výskyt hlásí Chomutov a Most

Zápřednice jedovatá. Foto: archiv MP Ústí n/L.
Zápřednice jedovatá. Foto: archiv MP Ústí n/L.

SEVERNÍ ČECHY - V poslední době se pod drobnohled laiků i odborníků dostávají tzv. zápřednice jedovaté. Jedná se o pavouka, který se výrazněji vyskytuje na Chomutovsku a Mostecku.

Reklama

Lidé potkávají tohoto pavouka nejvíce právě v těchto dnech. Samečci tohoto druhu totiž hledají samičky a nevědomky se tak dostávají i k lidským obydlím. Lidé se pak ve zvýšení míře mohou s tímto pavoukem setkat a odnést si z tohoto setkání i třeba kousnutí.

Pokud zápřednice kousne člověka, ten může mít i dočasné ochrnutí v místě kousnutí a horečku.

Se zápřednicí se aktuálně hodně setkávají i entomologové, kteří od lidí často tyto pavouky dostávají nebo odpovídají na otázky spojené s výskytem tohoto pavouka.

S nastupujícím podzimem by se výskyt zápřednice měl podstatně snížit.

"Vyskytl se názor, že zápřednici je vhodné likvidovat na potkání. To je ovšem zbytečné. V první řadě je nutné si uvědomit, že i jiní tuzemští pavouci umí bolestivě kousnout," konstatovalo Toxikologické informační středisko (TIS).

"Navíc zápřednice je noční lovec, ve dne spíš narazíte na její charakteristickou síťku, připomínající sáček velikosti až slepičího vejce. (Proto „zápřednice“ – do své síťky se doslova zapřede). Opravdu není nutné ji ničit. Sám pavouček dosahuje velikosti zhruba 1 cm, nejčastěji žlutohnědé až šedohnědé barvy s nápadně dlouhými končetinami," informovalo dále TIS.

Reklama

Hodnocení

2.64 hvězdiček / Hodnoceno: 58x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře