Senátor Hassan Mezian: Podstata Senátu je v celostátní a mezinárodní politice

Hassan Mezian. Foto: archiv H.Meziana
Hassan Mezian. Foto: archiv H.Meziana

SEVERNÍ ČECHY - "Pokud někteří kandidáti do Senátu tvrdí občanům, jak budou prosazovat regionální či snad komunální zájmy, nebude tomu tak. Ani to nejde. Podstata Senátu je v celostátní a mezinárodní politice," říká v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz senátor Hassan Mezian (ČSSD).

Reklama

Pane senátore, nemáte v úmyslu na podzim 2018 znovu kandidovat do Senátu, toho chtějí využít ostatní kandidáti.  Jak vůbec funguje Senát? Může tam jednotlivec nebo třeba, jak se říká, nezávislý kandidát, něco prosadit?

V Senátu je 81 senátorek a senátorů. Výsledek jejich práce není přisuzován jednotlivcům, ale kolektivně, na základě vzájemného dialogu a argumentace. A to napříč politickým spektrem. Sám jsem byl jedním z nich. Důležité je umět vzájemně komunikovat a dosáhnout koncensu, což považuji za úspěch. Jako lékař jsem pomáhal řešit palčivé otázky zdravotnictví, včetně zachování malých nemocnic a ulehčit dopad některých zákonů. Jako člen výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost jsem se spolupodílel na řešení spousty otázek z těchto oblastí. I při zahraničních cestách jsem se spolupodílel na činnosti Senátu v rámci parlamentní diplomacie.

Je Senát o regionální politice?


Před šesti lety jsem si také jako mnozí ze současných kandidátů myslel, že ano. Není tomu tak. Pokud někteří kandidáti tvrdí občanům, jak budou prosazovat regionální či snad komunální zájmy, nebude tomu tak. Ani to nejde. Podstata Senátu je v celostátní a mezinárodní politice. Senát schvaluje zákony předkládané Poslaneckou sněmovnou. Regionální politika se odehrává na komunální úrovni. Do zastupitelstva města Litoměřice bych letos kandidovat chtěl. Chtěl bych se zapojit  do veřejného dění  a spolupodílet se na vytvoření jistoty u spoluobčanů města. Jako lékař bych chtěl prosadit dostatečnou veřejnou kontrolu zdravotnictví - především Městské nemocnice a to kontrolu hospodaření, kvality, rozsahu zdravotní péče, zachování pracovních míst a účelného přístrojového a věcného vybavení.

SOUVISEJÍCÍ: Letos kandidovat znovu do Senátu v úmyslu nemám, říká Hassan Mezian

Jaké to je se setkávat s občany?

Vzhledem k tomu, že stále vykonávám lékařskou praxi se s občany setkávám i v ordinaci. Denně na ulicích, v obchodech i na různých veřejných akcích. Problém jsem však celou dobu mandátu měl s mediálním a oficiálním bojkotem města Litoměřice. Nechci to dále rozvádět. Litoměřičtí občané nejsou hloupí a dobře vědí co se ve městě děje.

Jak hodnotíte nynější situaci v ČSSD?


ČSSD je středolevicová strana s více než 140 letou historií v této zemi. Je to stále  parlamentní strana a v současné době prožívá sebereflexi. Sám věřím, že řešení problémů této země je sociálně demokratické. Je to vytvoření dobře fungujícího a spravedlivého sociálního systému v dobře fungující demokracii. Dobrým vzorem jsou skandinávské země.

Proč si myslíte, že ČSSD neuspěla ve volbách do Poslanecké sněmovny na podzim 2017?

Pro mě jsou závažnější důvody, které vedly k tomu neúspěchu. Nemyslím si, že je nutné, aby ČSSD stále vládla. Občasné postavení v opozici je nutné k samočisticí schopnosti strany. Jinak by se často musela zabývat sama sebou místo stálé komunikace s občany.

Senátorský klub ČSSD se negativně staví k vládě s premiérem Andrejem Babišem. Proč vám to vadí?

Vadí mi pomalý systém vyšetřování této kauzy, který nechává v nejistotě nejen celý národ, ale i samotného Andreje Babiše. Je buď vinen nebo nevinen.

Má ČSSD vládnout s ANO za podpory KSČM?

ČSSD by měla dle mého názoru jít do opozice. Je to pro tuto stranu nutné pro její uzdravení.

Na krajské úrovni v Ústeckém kraji od roku 2016 vládne ČSSD s komunisty a v koalici s SPD-SPO. To vám nevadí?

Vadí. ČSSD by měla se postavit za svůj program a idee. A to na všech úrovních.

Jak vnímáte politiku SPD, která se profiluje ve stylu nacionalismu a populismu?

Můj pohled na nacionalisticko-populistikou politiku nesouvisí s mými syrskými kořeny, ale s láskou k demokracii a k této zemi. Vadí mi, když tito politici nabízejí laciná pudová témata místo řešení skutečných problémů této země. Pak jsou zvolení v atmosféře strachu a nenávisti. V roce 2012 před prezidentskými volbami mě Tomio Okamura navštívil v mé ordinaci v Litoměřicích. Tehdy se mi nezdál tak kontroverzní. Nevím proč to má za potřebí.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře