Sasko se před Čechy zcela neuzavřelo. Zavedlo malý pohraniční styk bez testu i karantény

Německá hranice. Foto: SeveročeskýDeník.cz
Německá hranice. Foto: SeveročeskýDeník.cz

Přestože od pondělí 2. listopadu 2020 je v Německu zaveden částečný lockdown kvůli pandemii covid-19, Sasko i nadále umožňuje režim tzv. malého pohraničního styku pro oba směry. Nakupování a tankování je i nadále možné.

Reklama

Špatné a nepřesné informace v některých českých médiích způsobily nejistotu. Budou moci čeští občané i nadále nakupovat v německém, tedy saském pohraničí?

Odpověď zní: ano.

Především, Německo omezení nezavádí cíleně na nějaké obyvatele (tedy národnost, státní příslušnost), ale na tzv. Risikogebiet, neboli rizikovou oblast. Aby nějaká oblast byla označena za rizikovou, musí splňovat určitá kritéria.

Německo má částečný lockdown

Ty jsou stanoveny např. na 50 pozitivních na 100 000 lidí. Tyto rizikové oblasti jsou nejen mimo Německo, ale jsou takto označovány i přímo ve spolkové republice. Němci pro to mají výraz hotspot. Kritéria stanovuje Robert-Koch-Institut.

Kromě federálních opatření, kdy Německo zavádí opatření na spolkové úrovni, a to na základě dohody mezi spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou a jednotlivými premiéry ze 16 spolkových zemí (pro Česko nejbližší Bavorsko a Sasko), jednotlivé země Německa si zavádí vlastní opatření a vlastní výjimky.

Obecně v Německu jsou od 2.11.2020 stanoveny omezující podmínky jako zákaz cestování mezi jednotlivými spolkovými zeměmi, uzavřeny restaurace, kavárny, hotely a další ubytovací kapacity. Dále by lidé neměli zbytečně se pohybovat na ulicích.

Ale naopak jsou otevřeny všechny typy obchodů.

Při vstupu do Německa by lidé přijíždějící z rizikové oblasti, tedy i Česka, měli podstoupit karanténu či mít negativní covid-19 test - a to pokud v Německu chtějí pobývat delší čas než 24 hodin.

Existují výjimky, a to například pro tranzit. Kdo Německem projíždí do jiné země, nemusí mít covid-19 test, ani podstupovat karanténu. Naopak se ale očekává, že německé území co nejrychleji opustí, pokud je to možné.

Malý pohraniční styk možný

Německo neuzavřelo statní hranice, ani na vstupu neprovádí hraniční kontroly. Ovšem v pohraničí a ve vnitrozemí může policie provádět namátkové kontroly.

Pak je tu výjimka svobodného státu Sasko, které má vlastní vládu se sídlem v Drážďanech.

Sasko i po 2.11.2020 umožňuje tzv. malý pohraniční styk, tedy 24 hodinovou návštěvu pro oba směry v rámci Saska, Česka a Polska bez karantény a covid-19 testu.

To se obecně nevztahuje na turistické cesty, neboť v Sasku a Česku je obecně zakázán pohyb mimo nakupování a cestu do práce, k lékaři či tankování.

A to je právě klíčové. Kdo ze Saska a Česka chce nakupovat v obou zemích, je to umožněno.

Zatímco Němci v českém pohraničí využívají především tankování a nákup cigaret a tabákových výrobků, Češi jezdí do Saska pro potraviny, drogerii - a stále si mohou kupovat i například oblečení či boty.

Přestože saská ministryně pro sociální oblast, která má v kompetenci i zdravotnictví, Petra Köppingová navrhovala zrušení tzv. malého pohraničního styku, vláda premiéra Michaela Kretschmera nakonec rozhodla, že cestování přes hranici bude možné na 24 hodin bez omezujících podmínek.

Reklama

Hodnocení

3.1 hvězdiček / Hodnoceno: 42x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře