Rok 2018 v roudnické porodnici: 638 narozených miminek. Jaká jsou nejčastější jména a další zajímavosti?

Maminka 600. miminka v roudnické porodnici. Foto: archiv PNsP
Maminka 600. miminka v roudnické porodnici. Foto: archiv PNsP

ROUDNICE NAD LABEM - V roce 2018 zaznamenali lékaři v roudnické porodnici 634 porodů. Celkově přišlo na svět 638 dětí, z toho 302 holčiček a 336 chlapců.

Reklama

Rodičky nejčastěji přicházely z okresů: Litoměřice, Mělník, Praha východ, Ústí nad Labem, Praha, Kladno.

Nejtěžší miminko vážilo 4 820 g, nejmenší pak pouhých 690 g. Co se týče výšky, jednoznačně nejdelší bylo miminko s 55 cm, naopak minimální porodní „délka“ byla 28 cm. Nejmladší maminkou se v loňském roce stala 15 letá dívka, nejstarší pak 45 letá žena. Průměrný věk rodičky v roce 2018 dosáhl věkové hranice 30,5.

Asi nejčastější a nejoblíbenější statistikou je hitparáda jmen - výpis jmen, která byla dávána nejčastěji.

U dívek dominovala podobně jako v roce 2017 jména: Sofie, Eliška, Ema, Veronika či Nela, u chlapců pak Matyáš, Matěj, Adam, Tomáš a Tobiáš.

Zajímavostí je, že jak u dívčích, tak i u chlapeckých jmen v Roudnici nad Labem v roce 2018 zaznamenali určitý trend v podobě 2 jmen. Jak to vypadá, když jedno jméno nestačí?

Podívejte se na příklady 2 křestních jmen, která rezonovala v Podřipské porodnici: Sofie Ema, Magdalena Ella, Lili Marie, Amy – Hannah nebo Michaela Marie u dívek. Přemysl Jan, Ignác Vojtěch, Filip Eduard, Patrik Samuel nebo Štěpán Adam u chlapců.

"Syn má dvě jména, druhé po dědečkovi, ale používat budeme pouze to první. O druhém bude vědět, proč ho má, a v dospělosti se může rozhodnout, jak s ním naloží. V podstatě je jen takové symbolické," vysvětlila výběr dvou jmen jedna z maminek.

Samostatnou kategorii tvoří jména netradiční a exotická. Těch bylo naopak v roce 2018 poněkud méně.

U chlapců stojí za zmínku Finley, Thomas, Edward, Nikolas nebo Hugo. U dívek Bela, Emily, Leticie, Melisa, Anika, Jasmína nebo Vojtěška.

"Letošní výsledek gynekologicko – porodnického oddělení je opět velkým vyznamenáním pro celou nemocnici. Rodičkám, které si vybraly naši porodnici, děkuji za důvěru a všem na oddělení za obětavost a pracovitost,“ uvedl Tomáš Krajník, ředitel nemocnice.

SOUVISEJÍCÍ: Kontroverzní podmínka počtu porodů. Roudnice zřejmě překoná porodnici v Litoměřicích

Reklama

Hodnocení

2.9 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře