PŘEHLED: Krajské volby ve stínu koronaviru. Nebojte se volit, říká ministr vnitra Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček. Foto: ČSSD
Ministr vnitra Jan Hamáček. Foto: ČSSD

Krajské volby 2. a 3. října 2020 se konají v průběhu pandemie Covid-19. I voliči v Ústeckém kraji budou rozhodovat o složení krajského zastupitelstva pro období 2020 - 2024. Na to, aby vše proběhlo v pořádku, dohlíží ministerstvo vnitra v čele s Janem Hamáčkem (ČSSD).

Reklama

Co se v článku dále dočtete:

 • Jak to bylo s kraji v minulosti
 • O čem rozhodují kraje
 • Jak volit v karanténě či izolaci kvůli covid-19
 • "Krajské a senátní volby budou bezpečné. Ministerstvo vnitra pro všechny účastníky krajských a senátních voleb připravilo roušky i dezinfekci. Ty budou k dispozici ve volebních místnostech po celé republice. Nebojte se přijít k volbám. Volby budou bezpečnější, než jít nakoupit do samoobsluhy," říká předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.

Současné hranice Ústeckého kraje jsou z roku 2000, kdy proběhly první krajské volby. Letos tomu je 20 let, volby probíhají každé čtyři roky ve 13 krajích Česka, kromě Prahy.

Zákon o současných krajích a vymezení území je z roku 1997.

Pikantní je, že až do 1. ledna 2021 existuje Severočeský kraj, který vznikl v roce 1960 a je tvořen současným Ústeckým krajem a Libereckým krajem.

DOPORUČUJEME: Sociálně vyloučené lokality drtí sever Čech. Jak to zastavit?

Přestože se původně uvažovalo, že by Ústecký kraj byl i nadále Severočeským krajem, kvůli špatné image se v 90. letech od tohoto nápadu opustilo. A vzniklo to, co zhruba už fungovalo v období let 1949 - 1960.

Tehdy už byl Ústecký kraj a Liberecký kraj s tím, že oblast kolem Klášterce nad Ohří patřila pod Karlovarský kraj a oblast Šluknovského výběžku pod Liberecký kraj.

Po dvaceti letech, co současné kraje existují, se stále diskutuje o jejich významu. Podle tehdejších politiků z 90. let, kteří o jejich vzniku hlasovali, smyslem byla decentralizace státní správy a samosprávy.

Přestože od roku 1949 byly zrušeny historické země Čechy a Morava a existovalo na českém území nejprve 13 krajů a po územní reformě v roce 1960 7 krajů (Praha byla vždy samostatná), socialistický stát byl centralizovaný. V době rodící se demokracie proto byla populární decentralizace s tím, že každý kraj bude mít vlastní "vládu" a ta bude rozhodovat blíž k lidem. A nikoliv z ministerstva v Praze.

Kraj rozhoduje o zdravotnictví či dopravě

Kvalita života i infrastruktury se v každém kraji skutečně liší, což záleží i na aktuálním složení zastupitelstva a rady kraje - a jejich prioritách.

A tak v některých krajích jsou centralizované nemocnice, někde decentralizované. Někde pod správou kraje či měst nebo soukromníků.

DOPORUČUJEME: Dopravní špunt v Bílině, v Postoloprtech a Klášterci omezuje rozvoj v kraji

Rozdíly jsou i ve stavu silnic, nebo silnice 2. a 3. třídy spravuje a opravuje kraj.

To jsou viditelné kompetence kraje, pak jsou i ty méně na očích. A jsou to školy, sociální oblast, životní prostředí a směřování kraje.

O tom všem rozhodují obyvatelé daného kraje.

Volit bude bezpečné, avizuje Hamáček (ČSSD)

Voličem je občan České republiky, kterému minimálně v první volební den bylo 18 let, má trvalý pobyt v daném kraji, ve kterém volí kandidátní listinu do zastupitelstva kraje, má platný průkaz totožnosti a osobně se dostaví do volební místnosti.

A právě to v současnosti může být problém. Proto na konci srpna 2020 zákonodárci schválili podmínky, za kterých mohou volit i lidé, kterým byla nařízena karanténa a izolace v souvislosti s onemocněním Covid-19.

DOPORUČUJEME: Šluknovský výběžek a Děčín jsou stále výspou Česka. Proč se to nedaří změnit?

"I přes současné potíže se volič nemusí bát volit. Přímo ve volebních místnostech jsou připravena opatření. Zároveň volit mohou i lidé s nařízenou izolací a karanténou," avizuje ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Volit mohou i lidé v izolaci a karanténě

Jsou 3 možnosti: volit z auta, volit do přenosné schránky, návštěva speciální komise v pobytovém zařízení.

Volíte z auta na stanovišti (drive-in) v okrese, kde máte trvalý pobyt. Volíte ve středu 30. září 2020 v čase od 7 do 15 hodin. Adresu stanoviště naleznete na webových stránkách Ústeckého kraje.

 • DĚČÍN: Parkoviště u městské knihovny
 • CHOMUTOV: Parkoviště u zimního stadionu
 • LITOMĚŘICE: Prostory výstaviště Zahrada Čech
 • LOUNY: Komunikace na výstavišti v Lounech (Masarykovy sady)
 • MOST: Parkoviště u Hořanské cesty
 • TEPLICE: Prostor u fotbalového stadionu FK Teplice, prostor u tzv. starých pokladen
 • ÚSTÍ NAD LABEM: Parkoviště u zimního a fotbalového stadionu na Bukově


Volba do zvláštní přenosné volební schránky. Musíte se nahlásit svému krajskému úřadu na speciální telefonní lince. Telefonní číslo a termín, do kdy se nahlásit, najdete na webových stránkách kraje.

Pokud jste v pobytovém zařízení (například domov důchodců, léčebna dlouhodobě nemocných) uzavřeném hygienickou stanicí z důvodu Covid-19, navštíví voliče speciální komise, a to 1. nebo 2. října 2020 (dle možností komise).

Opatření ve volební místnosti:  Při vstupu do místnosti použít dezinfekci rukou, mít zakrytá ústa rouškou, udržovat rozestupy.

DOPORUČUJEME: Chceme to dělat jinak, říkají Hamáček s Krákorou k nové ČSSD v Ústeckém kraji

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře