Pracovníci Zoo Liberec odhalili a zatkli gang pytláků a pašeráků želvích vajec v Indonésii

Zatčení pytláků želvích vajec. Foto: archiv Zoo Liberec
Zatčení pytláků želvích vajec. Foto: archiv Zoo Liberec

LIBEREC - Terénním pracovníkům Zoo Liberec se podařilo odhalit a zatknout další gang pytláků a pašeráků želvích vajec v Indonésii.

Reklama

Pracovníci zoologické zahrady Liberec a slovenští ochranáři přírody ve spolupráci s jednotkou Indonéského námořnictva zadrželi na konci března 2018 loď s šestičlennou posádkou, která pravidelně vykrádala želví snůšky v indonéském souostroví Derawan.

Na lodi pytláků bylo nalezeno více než 1 200 vajec kriticky ohrožené karety pravé a ohrožené karety obrovské a pět kilogramů výbušniny pro takzvaný rybolov dynamitem.

Informaci zveřejnila liberecká zoologická zahrada.

Přestože je tento způsob rybaření v zemi nelegální, místní komunity se v honbě za větším výdělkem k němu stále mnohdy uchylují a dochází tak k ohromnému kolapsu rovnováhy tamní mořské biodiverzity.

„Výbuchy trhaviny otřásali celým ostrovem Blambangan, kde se ukrývali dva členové našeho týmu. Ti zde několik dní čekali a připravovali se na příjezd pytláků želvích vajec, kteří se na ostrov pravidelně vraceli pro nové úlovky. Získané informace nám kolegové průběžně odesílali na základnu pomocí satelitního telefonu a my je předávali pracovníkům Indonéského námořnictva," přibližil průběh akce Tomáš Ouhel, terénní pracovník Zoo Liberec.

V oblasti Berau dlouhodobě působí i česká zakladatelka organizace Chráníme mořské želvy a terénní zooložka Zoo Hodonín, Hana Svobodová, která zde pracuje jako odborný poradce pro místní neziskovou organizaci Konservasi Biota Laut Berau.

Hlavním cílem této indonéské organizace je pomoci zefektivnit ochranu mořských želv a redukovat nelegální prodej produktů z želv-masa a vajec určených ke konzumaci a želvoviny, z níž se vyrábějí především šperky.

„Oblast Berau je nejdůležitějším kladištěm karet v celé jihovýchodní Asii a trpí neustálými nájezdy pytláků, kteří s vidinou lupu želvích vajec dokonce napadají mačetami i naše rangery na ostrovech (únor 2018). Pokud v oblasti nebude probíhat systematická ochrana, může to mít fatální následky na celkovou populaci mořských želv na světě," vysvětlila Hana Svobodová.

Vejce mořských želv se na souostroví Derawan kradou celkem na pěti ostrovech, přičemž dva z toho jsou chráněné právě díky organizaci Konservasi Biota Laut Berau. Každoročně je z ostrovů upytlačeno několik set tisíc želvích vajec a zisk z tohoto černého obchodu dosahuje řádu milionů korun.

„Každé želví hnízdo obsahuje 80 až 100 vajec, přičemž výkupní cena jednoho vejce na černém trhu se pohybuje kolem 12 Kč," dodal Tomáš Ouhel.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře