Pokus o vojenský převrat v Turecku je u konce

Převrat v Turecku. Reprofoto: archiv ČT24Převrat v Turecku. Reprofoto: archiv ČT24

ANKARA, ISTANBUL - Pokus turecké armády o státní převrat nevyšel. V noci na sobotu (16.7.2016) se odehrávaly především v Ankaře a Istanbulu boje mezi povstalci a jednotkami věrnými prezidentovi Erdoganovi.

Reklama

K pokusu o převrat došlo v době, kdy byl turecký prezident Tayyip Erdogan na dovolené. Ještě během noci se ale vrátil do Istanbulu a vyzval občany země, aby vyšli do ulic a postavili se za něj i jeho vládu.

Náásledně prezident narychlo svolal tiskovou konferenci, na níž označil pokus o puč za vlastizradu.

Vzbouření vojáci obsadili strategická místa, a to státní televizi a přinutili redakci, aby odvysílala deklaraci, že armáda převzala moc.

Ovšem v sobotu brzo ráno ale reportéři agentur hlásili, že vzbouření vojáci skládají zbraně a vzdávají se.

"V závislosti na vývoji bezpečnostní situace v zemi a znovuzprovoznění letecké dopravy budeme usilovat o zajištění bezpečného návratu Čechů," uvedl v sobotu ráno premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ministerstvo zahraničí v noci vydalo doporučení, aby Češi do země necestovali. Ty, kteří tam již jsou, nabádá k opatrnosti.

Německo podporuje demokraticky zvolenou tureckou vládu, uvedla v sobotu kancléřka Angela Merkelová. Ta prostřednictvím svého mluvčího na twitteru uvedla, že v Turecku musí být respektován ústavní pořádek a musí být učiněno vše na ochranu lidských životů.

Spojené státy vyzývají k podpoře demokraticky zvolené turecké vlády. Vyplývá to z prohlášení, kterým Bílý dům reagoval na zprávy o pokusu o vojenský převrat v Turecku.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Svět

Teror v Barceloně. Třináct mrtvých Teror v Barceloně. Třináct mrtvých
Auto vjelo u Paříže do pizzerie, na místě jsou zranění. Kolik je mrtvých? Auto vjelo u Paříže do pizzerie, na místě jsou zranění. Kolik je mrtvých?
Nehoda českých turistů v Itálii: Řidič zemřel! Nehoda českých turistů v Itálii: Řidič zemřel!

Pobodaná Češka v Hurghadě zemřela Pobodaná Češka v Hurghadě zemřela
Egyptská Hurghada opět dějištěm krveprolití. Zraněná má být i Češka Egyptská Hurghada opět dějištěm krveprolití. Zraněná má být i Češka
Teror v Londýně? Útočník najel autem do lidí u parlamentu Teror v Londýně? Útočník najel autem do lidí u parlamentu

Útok v Berlíně. Kamion vjel do lidí na vánočním trhu, mnoho mrtvých a zraněných Útok v Berlíně. Kamion vjel do lidí na vánočním trhu, mnoho mrtvých a zraněných
Donald Trump byl zvolen 45. prezidentem USA Donald Trump byl zvolen 45. prezidentem USA
FOTO: Tristní pohled na východoberlínská ghetta: Celé bloky paneláků obývají uprchlíci FOTO: Tristní pohled na východoberlínská ghetta: Celé bloky paneláků obývají uprchlíci

OBRAZEM: Volby v Berlíně aneb politická show ve velkém stylu OBRAZEM: Volby v Berlíně aneb politická show ve velkém stylu
Ve střední Itálii udeřilo zemětřesení Ve střední Itálii udeřilo zemětřesení
Internet slaví 25 let Internet slaví 25 let


Komentáře