Piráti a Lepší sever chtějí zhatit utvoření koalice ANO se Spojenci. Bude mít ODS hejtmana?

Zastupitelé Pirátů v Ústeckém kraji. Fotomontáž: Piráti Ústeckého kraje, piratiuk.cz
Zastupitelé Pirátů v Ústeckém kraji. Fotomontáž: Piráti Ústeckého kraje, piratiuk.cz

Všechno může být zase jinak. Přestože vítězné ANO by mělo mít hejtmana Ústeckého kraje, Piráti s Lepším severem se pokouší hnutí s lídrem Janem Schillerem poslat do opozice. Budou nakonec v koalici Piráti, STAN, Lepší sever a ODS s postem hejtmana?

Reklama

Demokratický blok. Název, který používá Lepší sever i Piráti. Oba subjekty si to sice vykládají trochu jinak, ale cíl mají společný. Dostat se do vedení Ústeckého kraje a ze hry dostat vítězné ANO se 17 mandáty.

Piráti "lanaří" Spojence pro kraj, kteří mají 4 mandáty a slíbené dvě pozice v radě kraje v koalici s ANO a ODS.

Spojenci pro Kraj tvoří Zelení, TOP 09, KAN, LES a další regionální či lokální uskupení.

Tento blok má nahradit v koalici s ANO a ODS Starosty a nezávislé (STAN). Ti s lídrem Filipem Ušákem získali 7 mandátů.

Piráti chtějí odlákat Spojence od ANO

Piráti s lídrem Karlem Karikou získali 6 mandátů. A najednou oznámili myšlenku vytvořit demokratický blok společně se STAN a Spojenci pro kraj. Dohromady by měli 17 mandátů.

"Spojenci pro kraj tvrdí, že svým angažmá zabraňují vládě SPD apod., ale my máme oprávněné obavy, že hned po odhlasování koalice nebudou Spojenci sami pro ANO nijak důležití a nebudou takovou pojistkou, protože klíčová hlasování se mohou klidně opírat o tichou podporu SPD a dalších subjektů," uvádí Piráti v tiskovém prohlášení.

DOPORUČUJEME: Nová krajská koalice bude ANO, ODS a Spojenci pro kraj. STAN vypadl kvůli ztrátě důvěry

"Vytvořením velké koalice, jejíž páteří by byl blok těchto tří uskupení (chcete-li Demokratický blok) by se výše uvedenému scénáři zamezilo skutečně, nejen deklarativně a pochybně – způsobem, kterým se snaží Spojenci pro kraj své zapojení do koalice s ANO obhájit," píší v prohlášení Piráti.

Cílem Pirátů je tak vytvořit protiváhu k ANO a začít s ním vyjednávat jako jeden blok o možné koalici či na svou stranu získat jiného partnera, se kterým by utvořili většinu v krajské radě.

Tím partnerem by například mohla být ODS, která disponuje 8 mandáty.

Jak lze ale vypočítat, přesto by to nebyla většina v 55 členném zastupitelstvu.

V něm ještě je SPD s 5 mandáty a KSČM s 4 mandáty. A Lepší sever (uskupení odpadlíků z ČSSD, UFO a ProMost) se čtyřmi mandáty.

Lepší sever zasahuje

Právě Lepší sever rovněž hovoří o demokratickém bloku.

Pár hodin před prohlášením Pirátů vydal své stanovisko, ve kterém píše: "Nejen ve světle výsledků voleb do krajských zastupitelstev, ale i na základě výsledků voleb do Senátu je patrné, že hnutí ANO nemá zdaleka tak silnou podporu voličů. Právě změny na krajské úrovni mohou podpořit celkovou změnu směřování naší země po parlamentních volbách v příštím roce. Po tom chaosu a křeči, kterou vláda vedená ANO navíc předvádí v této těžké situaci na centrální úrovni, lze jen těžko věřit, že v našem kraji budeme mít skutečně akceschopného hejtmana."

Demokratický blok podle Lepšího severu by vypadal takto: ODS, STAN, Piráti, Spojenci pro kraj, Lepší sever by disponoval většinou 29 hlasů z 55 mandátů.

DOPORUČUJEME: Nedohoda kvůli mé osobě? Jen záminka, říká Filip Ušák ze STAN

A jak si Lepší sever představuje rozdělení míst ve vedení kraje?

"Rozdělení míst ve vedení kraje by mohlo vypadat například takto: Občanská demokratická strana – 3 zástupce včetně postu hejtmana kraje, STAN – 3 zástupce, Piráti – 2 zástupce, Spojenci pro kraj – 2 zástupce, Lepší sever – 1 zástupce. My v Lepším severu jsme připraveni se vzdát místa v Radě kraje ve prospěch ODS," uvádí v prohlášení.

Pro připomenutí. ANO s ODS a Spojenci pro kraj podepsali memorandum o spolupráci. A pracují na koaliční smlouvě. I v této plánované koalici mají mít Spojenci pro kraj dva radní.

Spojenci: ladíme koaliční smlouvu, ale...

Podle lídra kandidátky Spojenci pro kraj Jiřího Řeháka všechny tři uskupení, která mají tvořit koalici (ANO, ODS, Spojenci pro kraj) řeší koaliční smlouvu. Ta podepsaná zatím není.

"V tuto chvíli dolaďujeme poslední drobnosti před podepsáním koaliční smlouvy s ANO a ODS. Ale je pravda, že ještě podepsána není," říká pro SeveročeskýDeník.cz Jiří Řehák.

"To, co se stalo ihned po volbách (tedy vytváření koalice STAN ODS ANO) jednoznačně ukončilo naši vizi společného postupu, na které jsme pracovali od roku 2018 (nejdříve odešli Piráti s tím, že to zkusí sami - v dobrém jsme se rozloučili), letos v březnu odešel od Spojenců i STAN. Udělal jsem vše možné nemožné, abych tomu zabránil. Nevyšlo to. Současný návrh Pirátů postrádá volební matematiku. Tento demoblok by bez ODS a ANO totiž neměl dost hlasů," dodává Jan Řehák ze Spojenců pro kraj.

ANO: Lepší sever politikaří a intrikuje

K výzvě Lepšího severu se na Facebooku vyjádřil i lídr kandidátky ANO, poslanec a možný budoucí hejtman Jan Schiller.

"Je mi líto, že lidé, kteří mají měnit náš kraj k lepšímu politikaří, intrikují a mají dokonce tu drzost mluvit o demokracii a o tom co chtějí lidé. Vůbec neví, co lidé chtějí a když jim to voliči ukážou, tak spojí i nespojitelné jenom aby zůstali přisátí. Jenom pro pořádek, ANO získalo 17 mandátů, Lepší Sever 4. Není tedy třeba mluvit o tom, že je jasné, co voliči chtějí. Takže abych odpověděl, domluveni jsme a ladíme pouze detaily, což nějaký čas zabere. Hlavně se ale zajímám o to, co Lepší Sever vůbec nezajímá, a to je zajištění zdravotnictví pro naše obyvatele v téhle koronové době," říká Jan Schiller z ANO.

Kulhánek z ODS: Nejsem hladový po funkci hejtmana

A vyjádřil se i třetí asi budoucí koaliční partner ANO a Spojenců - lídr kandidátky ODS Jiří Kulhánek.

"Nejsem hladový po postu hejtmana," říká Jiří Kulhánek z ODS, který tím odráží "lákavou" nabídku Lepšího severu, že by zrovna on v koalici "demokratických stran" mohl vykonávat funkci hejtmana.

"Oslovil mě pan primátor Paparega, už jsem mu na to odpověděl. Jednáme s hnutím ANO a Spojenci a pokud to dovedeme do zdárného konce, není možné jednat o jiné variantě. Navíc je tento návrh velmi krkolomný a pochybuji, že by se k němu přidají ostatní subjekty,“ říká pro Naseustecko.cz Jiří Kulhánek, kadaňský starosta a lídr kandidátky ODS v Ústeckém kraji.

Reklama

Hodnocení

2.8 hvězdiček / Hodnoceno: 15x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře