Odcházení Jaroslava Foldyny. Neuspěl v Děčíně, rozhádal se v ČSSD, končí ve straně

Jaroslav Foldyna. Foto: ČSSD
Jaroslav Foldyna. Foto: ČSSD

Poslanec Jaroslav Foldyna ukončí po zhruba třiceti letech členství v ČSSD. Politickou kariéru začal v Děčíně, kde od komunálního politika se dostal do krajského zastupitelstva až k funkci poslance.

Reklama

Býval výraznou tváří děčínské a později celokrajské sociální demokracie. Z celostátního hlediska byl málo významný.

Jaroslav Foldyna patřil do tzv. zemanovského křídla. Současného prezidenta a dříve předsedu ČSSD velebil i po jeho odchodu ze strany, když byl Miloš Zeman mimo politiku.

Bývalý boxer a lodník z Děčína v rámci ústecké krajské politiky poprvé kandidoval jako lídr na hejtmana Ústeckého kraje v roce 2008, v následných povolebních vyjednáváních byl odsunut. Hejtmankou se stala tehdy neznámá Jana Vaňhová z Chomutova.

Foldynovo odcházení zřejmě začalo neúspěchem sociální demokracie v krajských volbách v roce 2016, ale především v komunálních volbách v roce 2018. Tehdy se Jaroslav Foldyna nedostal do zastupitelstva Děčína.

Do Poslanecké sněmovny poprvé kandidoval ve volbách v roce 2010. V rámci stranických funkcí byl místopředsedou ČSSD od dubna 2018 do března 2019.

Od té doby intenzvně kritizoval vedení sociální demokracie, se kterým se názorově rozcházel. Opakovaně požadoval rezignaci nejužšího vedení ČSSD.

Předseda strany Jan Hamáček neúspěšně se pokusil Jaroslava Foldynu vyloučit z ČSSD. Nakonec se k 25. únoru 2020 rozhodl členství ukončit.

Zdůvodnil to tím, že "ČSSD se ze strany, která usilovala o svobodu a demokracii, stala stranou, která se spojuje se skupinou lidí, jež chce nahradit demokracii, tedy vládu vůle většiny, vládou nikým nevolených samozvaných elit."

Podle Jaroslava Foldyny se soc. dem. stala "zpupnou vrchností, která obyčejnými lidmi pohrdá, byť se tváří, že tomu tak není“.

Jaroslav Foldyna se po odchodu ze strany stane nezařazeným poslancem.

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře