Obnově lesů v Krušných horách pomůžeme dotacemi, slíbil ministr Jurečka

Takto vypadaly Krušné hory počátkem 80. let. Foto: archiv ČT24Takto vypadaly Krušné hory počátkem 80. let. Foto: archiv ČT24

Ústecký raj - Nová pravidla pro čerpání dotací přichystalo ministerstvo zemědělství. Podle těchto pravidel by peníze na výsadbu stromů mohl získat i státní podnik Lesy ČR. Ten by je použil na obnovu lesů v Krušných horách. Alespoň dle vyjádření ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL).

Reklama

Ministerský pracovní výjezd do Ústeckého kraje v úterý (27.5.2014) byl věnován problematice lesů. Při prohlídce oblasti Krušných hor ho doprovázela náměstkyně hejtmana Jana Vaňhová, krajský radní Arno Fišera (oba ČSSD) a představitelé státního podniku Lesy ČR.

Právě Lesy ČR mají na severu Čech, především v Krušných horách, nově osázet tisíce hektarů lesů poškozených imisemi a kyselými dešti.

Krajský radní Arno Fišera, v jehož kompetenci je oblast životního prostření, zemědělství a venkova, seznámil ministra s projektem revitalizace Krušných hor. „Naším záměrem je nasměrovat prioritně národní program obnovy lesů, jejichž porosty jsou poškozeny, do oblasti horních partií Krušných hor od Karlovarského kraje až po Ústecko. Projekt podpoří i zaměstnanost v regionu.“

Lesní porosty Krušných hor byly ve druhé polovině minulého století poškozeny zejména kyselými emisemi a partie s uschlými stromy byly osázeny smrkem pichlavým, který byl doporučován jako porost odolný emisím. Po dobu zhruba třiceti let to skutečně znamenalo obnovu lesních porostů.

Ty jsou však v současnosti napadeny a poškozeny houbou kloubnatkou smrkovou a stromy hynou. Přestože smrk pichlavý splnil svoji funkci jako náhradní dřevina, je nyní třeba intenzivněji začít s obnovou lesa smrkem ztepilým a smíšeným porostem, například s bukem, jeřábem a javorem.

Pracovníci lesní správy Litvínov státního podniku Lesy ČR seznámili v oblasti Dlouhé Louky a vodní nádrže Fláje ministra zemědělství s přípravou výsadby smrku ztepilého. Součástí exkurze byla i ukázka obnovy odrůstajícího smrku ztepilého, lokalita s projektem na ochranu tetřívka a varianty ochrany lesa proti ohryzu a loupání.

Generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád seznámil ministra s plánem na období let 2018-2020 na řešení nejpalčivějších lokalit se zničenými porosty lesa. Nyní Lesy ČR věnují 100 mil. Kč ročně na pěstební činnost v Krušných horách.

To je však podle představitelů Ústeckého kraje nedostatečné. „Lesům ČR patří v Krušných horách jen 55 procent porostů, o ostatní se starají jiné subjekty a obce. Podle našich odhadů by částka na obnovu Krušných hor mohla představovat i více než deset miliard korun a program by měl zastřešit stát, přičemž podnik Lesy ČR by byl partnerem projektu,“ argumentuje Arno Fišera.

„Ministerstvo zemědělství připravilo nová pravidla pro čerpání dotací, aby peníze na výsadbu stromů mohl čerpat i státní podnik Lesy ČR, a nikoliv jen nestátní vlastníci lesů, jak je to nyní,“ řekl při návštěvě Ústeckého kraje ministr zemědělství Marian Jurečka.

Podle jeho slov bylo užitečné seznámit se na místě se stavem Krušných hor a rovněž přislíbil, že zachová podporu projektu obnovy lesa a bude hledat pro záměr potřebné financování.

Ministru zemědělství připomněl ředitel Střední lesnické školy Šluknov Rudolf Sochor žádost o převod lesních pozemků pro školu na základě vládního usnesení. Škola o pozemky, které by sloužily praktické výuce, již bojuje několik let.

ČTĚTE: Ekologická katastrofa v Krušných horách: Houba už zabila na 50 milionů smrků

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře