Nová krajská koalice bude ANO, ODS a Spojenci pro kraj. STAN vypadl kvůli ztrátě důvěry

Jiří Řehák, lídr uskupení Spojenci pro kraj. Foto: archiv Jiřího Řeháka
Jiří Řehák, lídr uskupení Spojenci pro kraj. Foto: archiv Jiřího Řeháka

Povolební vyjednávání nejsou tak jasná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Už v neděli po krajských volbách vítězné ANO v Ústeckém kraji ohlásilo, že chce utvořit koalici s ODS a STAN. Jenže nakonec to asi dopadne jinak.

Reklama

To, že vítězné ANO se 17 mandáty v 55 členém krajském zastupitelstvu nebude chtít přijít o post hejtmana a především o ovládnutí Ústeckého kraje, to bylo zřejmé.

Před čtyřmi lety hnutí Andreje Babiše získalo dokonce o tři mandáty více, přesto skončilo s ODS v opozici. Znovu to zažít lídr kandidátky ANO Jan Schiller z Mostu nechtěl.

Rovněž ODS se po dvou volebních obdobích třásla na vládnutí. Naposledy měla radní i hejtmana před osmi lety a lídr strany a kadaňský starosta Jiří Kulhánek další volební období sedět v opozici rovněž nechtěl.

ANO s ODS hledalo třetího do party

A tak blok ANO s ODS do party hledal třetího a zdálo se, že ho našel ve STANu. Skončil třetí se sedmi mandáty.

Když se to dozvěděl Lepší sever reprezentovaný končícím náměstkem komunistického hejtmana Martinem Klikou, rychle rozjel se zákulisními hráči kolem ústeckého hnutí UFO jednání o duhové koalici, neboli všichni proti ANO.

Co se ale nakonec od pondělí do středy 7. října 2020 stalo?

STAN začal vyjednávat i o jiné koalici "na vlastní pěst", ve které nemělo figurovat ANO, přitom zároveň Piráti potvrdili, že proběhlo i jednání o koalici ve formátu STAN, Spojenci pro kraj a ANO.

DOPORUČUJEME: Nedohoda kvůli mé osobě? Jen záminka, říká Filip Ušák ze STAN

Piráti deklarovali, že nemají zájem o vládnutí s ODS, SPD, KSČM i Lepším severem.

Piráti chtěli utvořit blok se Spojenci pro kraj a STANem, jenže podle nich Spojenci začali námluvy o koalici s ANO a ODS.

"Vzhledem k drtivému vítězství je ANO jasným vedoucím koaličního vyjednávání. Po čtyřech letech opoziční spolupráce s ODS se netváří jako otevřené jiným možnostem bez ODS – a o takových možnostech ani nejedná,“ řekla Kateřina Stojanová, mluvčí pirátského vyjednávacího zastupitelského týmu.

Spojenci pro kraj je složenina z TOP09, Zelení, KAN, LES a dalších regionálních subjektů.

Spojenci chtějí změnit kurs kraje

A nakonec se tak asi stane. Spojenci pro kraj uvedli, že podepsali memorandum o spolupráci s hnutím ANO a ODS. V radě Ústeckého kraje zasednou za Spojence dva zastupitelé. V následujících dnech by měla být uzavřena koaliční smlouva.

"Musím se přiznat, že rozhodování o vstupu do koalice bylo nejen pro mě velmi obtížné a radil jsem se s mnoha mně blízkými lidmi. Cílem Spojenců pro kraj bylo od počátku změnit směr správy kraje a dostat z jeho vedení extremisty. To se právě podařilo, ale karty byly od voličů rozdány tak, že bez spolupráce s hnutím ANO by to nebylo možné," řekl k tomu lídr Spojenců Jiří Řehák (JsmePRO!). Uvedl také, že kromě komunistů a SPD Spojenci odmítají také koaliční spolupráci s hnutím Lepší sever, které je "personálně spjato s průšvihy minulých krajských vlád".

Podle Jana Schillera z ANO změna koalice vznikla z údajné nedůvěry ke STAN a osobě Filipa Ušáka.

"Důvodem pro nás byla nedůvěryhodnost STAN jako partnera, který vedl vyjednávání s dalšími stranami, byť jsme dohodli, že s dalšími jednat nebudeme,“ uvedl Jan Schiller.

Reklama

Hodnocení

2.93 hvězdiček / Hodnoceno: 41x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře