Nemocnice, která byla na zrušení, má špičkovou chirurgii, říká Ondřej Krajník

Ondřej Krajník. Foto: archiv PNsP
Ondřej Krajník. Foto: archiv PNsP

ROUDNICE NAD LABEM - Je paradoxem, že nemocnice, která byla v roce 2012 určena ke zrušení, se nejen dokázala rozvinout a za sebou nechat okolní zdravotní zařízení, počtem výkonů za poslední rok se dostává na úroveň špičkové krajské chirurgie. Co stojí za úspěchem roudnické chirurgie, to prozrazuje primář Ondřej Krajník z Podřipské nemocnice v Roudnici nad Labem.

Reklama

Pane primáři, mluvíme o rekordním roce 2016. Jaký byl loňský rok v číslech?

V roce 2016 jsme operovali každý den a naše nové operační sály jsme v podstatě neopouštěli. S pečlivostí jsme se věnovali každému pacientovi, kterých v loňském roce bylo nejvíce v historii nemocnice. Provedli jsme 1800 operací. To je o 200 více než v roce 2015, a na chirurgickou ambulanci přišlo o 400 pacientů více ve srovnání s rokem 2015.

1800 je neuvěřitelné číslo, jaké výkony vlastně reprezentuje?

Toto číslo představuje jednak plánované výkony, kde převažují operace kýl, žlučníků, varixů, kolen a onkochirurgické výkony. Dále jsme operovali náhlé příhody břišní a úrazy v nonstop provozu. Starali jsme se o pacienty v ohrožení života za pomoci anesteziologů na chirurgické JIP. Největší nárůst jsme pozorovali u operativy laparoskopických kýl, varixů a v operativě kolen.

Kdo nebo co má na tomto úspěchu největší podíl?

V moderní medicíně jsou základní podmínkou kvalitní týmy lékařů, sester a sanitářů. Kvalitní týmy jsou největším bohatstvím naší nemocnice. Samozřejmostí je špičkové vybaven. Úspěch mého oddělení by nebyl možný bez úzké spolupráce s ostatními odděleními (ARO, rentgen, nefrologie v rámci dialýzy,  gastroenterologie, gynekologie, laboratoř, rehabilitace, neurologie,  oční, ORL, kožní, psychologie, revmatologie, urologie, ústavní lékárna….). Myslím, že spolupráce je oboustranně prospěšná.

Jako důležitý aspekt vidím, že se na sálech vytvořila dobrá parta, přispěly k tomu i denní diskuze o pacientech během náročných operačních programů. Zvyšující se množství operací utužilo kolektivy chirurgie, ARO a rentgenu, které se na sálech denně podporují. Podmínkou úspěchu je pravidelné vzdělávání lékařů, sester i sanitářů. Nezbytné je denní kontrolování kvality práce na sále, na ambulanci, na oddělení i na JIPce. Jsem moc rád, že tuto naši snahu pacienti ocenili a v roce 2016 nás svou důvěrou poctili! Zároveň chci poděkovat všem zaměstnancům chirurgie, kteří se na tomto úspěchu podíleli rozhodující měrou. Je pro mě ctí tento kolektiv řídit.

Zmiňujete kvalitní tým a špičkové vybavení, můžete být více konkrétní?

V roce 2016 k nám přišli 2 noví lékaři, cévní chirurg, pan doktor Hrubec a absolventka lékařské fakulty paní doktorka Chládková, dále dva naši lékaři absolvovali úspěšně odbornou zkoušku, chirurgický kmen (MUDr. Skolil, MUDr. Doleželová), paní doktorka Doleželová také v roce 2016 otevřela a nově vede ambulanci hojení ran, pan doktor Skolil nově vede traumatologickou ambulanci. Novinkou je také cévní ambulance MUDr. Hrubce a moje indikační poradna v lékařském domě ve Štětí. Opravdu špičkovým vybavením je nové CT, které od své instalace prakticky nevychladne. Dále jsme využívali dva nové mobilní ultrazvukové přístroje, použili jsme nové nástroje při operování (nové dlahy, šrouby, nové 3D mesh siťky pro operaci kýl), na oddělení jsme v ošetřovatelské péči pokračovali v dovybavení jednorázovými ošetřovatelskými pomůckami a používáme eko finisher (macerátor), kde biologický materiál hned likvidujeme, navíc jsme získali nové mobilní lehátko pro sprchování imobilních pacientů. Na chirurgickou ambulanci jsme získali elekrokoagulační jednotku a nové osvětlení, otevřeli jsme nově ambulanci číslo 3, která je propojena s ambulancemi č. 1 a 2, v závěru roku pak prošla rekonstrukcí i naše sádrovna.

Jaké jsou Vaše hlavní priority pro letošní rok?

Máme v plánu přijmout nové lékaře. Od 1.2.2017 nastoupil MUDr. Tomáš Záhora s chirurgickým kmenem. V létě pak nastoupí dva absolventi. V roce 2017 se chceme dále vzdělávat a plánujeme tradiční, již 5. Odborné sympozium PNsP u příležitosti 142. výročí založení nemocnice v Roudnici nad Labem se zahraniční účastí, konkrétní termín je stanoven na 7.- 8. 9. 2017. Hlavní prioritou je udržet si kvalitu i počty operačních výkonů, protože jen tak se může chirurg rozvíjet a nabízet svým pacientům stále lepší péči.

Reklama

Hodnocení

3.59 hvězdiček / Hodnoceno: 17x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře