Nejistota kvůli covid-19 i v Německu: Pro kliniky v Sasku by odchod 400 Čechů byl problém

Lékař, ilustrační foto. Foto: Pixabay.com
Lékař, ilustrační foto. Foto: Pixabay.com

To číslo je ohromující. V Německu má pracovat témař 1 tisíc českých lékařů a sester, z toho v Sasku zhruba 400 zdravotníků. Výzva z české strany, aby se vrátili domů s očekávaným možným kolapsem tuzemských nemocnic, vzbudila třeba v sousedním Sasku debatu, zda by to tamní kliniky zvládly. Pokud by čeští lékaři a sestry se vrátili do Česka.

Reklama

Bez přibližně 1 000 českých lékařů a zdravotních sester by byla situace na mnoha německých klinikách ještě napjatější, než již je. Ale vzhledem k rostoucímu počtu pacientů covid-19 v českých nemocnicích existuje výzva z naší sousední země: Česká lékařská asociace apelovala na lékaře a zdravotní sestry pracující v zahraničí, aby se dočasně vrátili do České republiky, aby tam pomohli.

Tak začíná zpráva na webu MDR, veřejnoprávní televize a rozhlasu pro Sasko, Sasko-Anhaltsko a Duryňsko.

A pokračuje: "Zní to jako volání o pomoc: Jste vděční za každou pomocnou ruku, řekl prezident České lékařské komory. Obzvláště zoufale hledaní: anesteziologové, lékaři intenzivní péče a speciální ošetřovatelský personál. Všechny profese, které v Sasku také chybí - i bez koronové pandemie. Jaké by to mělo důsledky, kdyby čeští lékaři žádosti vyhověli?"

Zoufalá situace v Česku

MDR si všimla zoufalé situace v Česku. Premiér vlády Andrej Babiš (ANO) již otevřeně říká, že českému zdravotnictví do několika týdnů může hrozit až kolaps.

Na kraji Prahy, v Letňanech, armáda staví polní nemocnici s 500 lůžky. Do nemocnic jsou povolováni studenti medicíny. A minulý týden premiér oznámil, že se dohodl s německou kancléřkou a premiéry Saska a Bavorska, že tamní kliniky v pohraničí v případě krize převezmou české pacienty s covid-19.

A v této situaci se hovoří i o tom, že chybí personál. Ten, který například odešel do Německa.

Pokud by například ze Saska zpět do Česka se vrátilo kolem 400 zdravotníků, pro spolkovou zemi u hranic s Českem by to byl problém.

Češi by v Sasku chyběli

MDR se odkazuje na předsedu Lékařské asociace Erika Bodendiecka. "Mnoho saských klinik je velmi potěšeno podporou zahraničních lékařů, protože jinak by některá oddělení mohla fungovat jen v omezené míře nebo by musela být uzavřena. Ale za současné situace bych velmi dobře chápal, jestli Čeští lékaři chtějí podporovat své krajany."

MDR rovněž zjišťovala, co na pomoc říkají přímo některé saské kliniky. Výzva o pomoc z České republiky je totiž pro saské kliniky překvapením.

Městská klinika v Görlitzu na německo-polské hranici uvedla. "Na naší klinice pracují také čeští kolegové. Tito zaměstnanci dosud nepředložili vedení žádnou konkrétní žádost."

To klinika v Chemnitzu pro MDR uvedla, že každý jednotlivý případ bude projednán, pokud si někdo přeje dočasně pozastavit pracovní smlouvu.

"Saské ministerstvo sociálních věcí odkazuje také na smluvní závazky českých zaměstnanců v Německu. Mluví však se sousední zemí a nabídli pomoc. Konkrétní žádost z České republiky zatím ministerstvo neobdrželo. V pondělí však již ministryně zdravotnictví Petra Köppingová diskutovala s českým velvyslancem. V současné době navíc existuje dohoda o možnosti léčby ventilovaných českých pacientů covid-19 na jednotkách intenzivní péče v Sasku," dodává MDR.

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře