Nejistá budoucnost nemocnice pro Šluknovský výběžek trvá. Jen peníze ji nespasí

Jaroslav Krákora, Miroslav Jiránek - lídři kandidátky do krajských voleb. Foto: ČSSD
Jaroslav Krákora, Miroslav Jiránek - lídři kandidátky do krajských voleb. Foto: ČSSD

Posledních deset let trápení, nakonec menší úleva. Avšak stále nejistá budoucnost. Lužickou nemocnici v Rumburku sice koupil Ústecký kraj, ale nezačlenil ji do Krajské zdravotní. Oficiálně ji přitom bude provozovat až od ledna 2021. Aby vůbec fungovala, potřebuje desítky milionů na provoz i rekonstrukci.

Reklama

Co se v článku dále dočtete:

  • Lužická nemocnice není součástí Krajské zdravotní
  • Ústecký kraj nemocnici v Rumburku koupil, generuje za 6 měsíců ztrátu 40 milionů korun
  • Lužickou nemocnici má řídit politik ODS z Litoměřic, který prosazoval změnu vlastníka tamní městské nemocnice
  • "Kraj nemá napřímo v otázce obchodní činnosti Krajské zdravotní vliv, ale složení zastupitelstva rozhoduje o složení orgánů společnosti. Vedení kraje tak rozhoduje o směřování Krajské zdravotní," vysvětluje Jaroslav Krákora, lídr kandidátky ČSSD do krajských voleb.

Jak nakonec bude vypadat Lužická nemocnice, jakou roli bude plnit - a zda vůbec se začlení pod Krajskou zdravotní, která sdružuje pět nemocnic v Ústeckém kraji a šestou má přislíbenou (Děčín, Ústí nad Labem, Teplice, Most, Chomutov a Litoměřice), to v tuto chvíli není jisté.

Rozhodovat o tom možná bude až nové složení zastupitelstva Ústeckého kraje vzešlé z krajských voleb konaných 2. a 3. října 2020.

Miliony z půjčky

To stávající, končící, zastupitelstvo dříve rozhodlo o koupi Lužické nemocnice za 63 milionů korun a na druhý pokus schválilo dalších 40 milionů na pokrytí šestiměsíční ztráty. Další stovky milionů korun mají plynout z 1,5 miliardové půjčky, kterou krajští zastupitelé schválili před koncem svého mandátu.

DOPORUČUJEME: Chceme to dělat jinak, říkají Hamáček s Krákorou k nové ČSSD v Ústeckém kraji

Jako ředitel do Rumburku má nastoupit Radek Lončák (ODS), odcházející ředitel nemocnice v Litoměřicích. I on přitom hlasoval o tom, že litoměřická městská nemocnice má změnit vlastníka.

"Je to ironie osudu. Radek Lončák prosazoval jako ředitel nemocnice a radní města v Litoměřicích prodej nejprve do soukromých rukou, po referendu Krajské zdravotní. A pak odejde a stane se ředitelem Lužické nemocnice, která patří Ústeckému kraji," říká kardiolog a bývalý ředitel litoměřické nemocnice Miroslav Jiránek (do krajských voleb jako dvojka na kandidátce ČSSD).

Bude Lužická nemocnice patřit pod Krajskou zdravotní?

Podle lékaře, který odmítal privatizaci litoměřické nemocnice do soukromých rukou, je důležité, aby Lužická nemocnice fungovala jako nemocnice se základní akutní péčí pro Šluknovský výběžek.

"Lužická nemocnice zatím nebude patřit pod Krajskou zdravotní. Přesně nevím ten záměr, ale pokud budu mít vliv v zastupitelstvu kraje za ČSSD, budu zřejmě usilovat, aby se stala součástí Krajské zdravotní, tak jako nemocnice v Litoměřicích. Obě nemocnice budou potřebovat uvnitř Krajské zdravotní silnou pozici, kterou by jim měl definovat vlastník, což je Ústecký kraj prostřednictvím složení zastupitelstva," vysvětluje Miroslav Jiránek.

DOPORUČUJEME: Nedopusťme, ať je nemocnice v Litoměřicích otloukánkem, vyzývají Mezian s Jiránkem

S tím souhlasí i Jaroslav Krákora, který je rovněž lékař. "Zdravotnictví, potažmo Krajská zdravotní, je pro sociální demokracii hlavní téma, neboť v současné situaci pandemie covid-19 musíme mít zajištěny kapacity ve všech nemocnicích. To samozřejmě bude mít dopad na jejich hospodaření," říká bývalý poslanec a lídr kandidátky ČSSD do krajských voleb konaných začátkem října.

"Pro Šluknovský výběžek je také velkým rizikem nedostatek lékařů. Musíme zejména zastavit trvalý odchod mladých lékařů do zahraničí. Musíme jim zajistit podmínky ke kariérnímu růstu, včetně dalšího vzdělávání a atestací. Na současný stav si právěm stěžují, musíme to změnit," konstatuje Jaroslav Krákora (ČSSD). .

Krajská zdravotní je ve vlastnictví Ústeckého kraje. Valnou hromadu tvoří zastupitelé kraje. Ti volí dozorčí radu a ta představenstvo společnosti.

"Kraj nemá napřímo v otázce obchodní činnosti Krajské zdravotní vliv, ale složení zastupitelstva rozhoduje o složení orgánů společnosti. Vedení kraje tak rozhoduje o směřování Krajské zdravotní," vysvětluje Jaroslav Krákora, lídr kandidátky ČSSD.

Krajská majetková, pod kterou Lužická nemocnice patří, spravuje nepotřebný nemovitý majetek kraje, který nepatří nějaké z příspěvkových organizací Ústeckého kraje.

DOPORUČUJEME: PŘEHLED: Krajské volby ve stínu koronaviru. Nebojte se volit, říká ministr vnitra Jan Hamáček

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře