Nedopusťme, ať je nemocnice v Litoměřicích otloukánkem, vyzývají Mezian s Jiránkem

Miroslav Jiránek. Foto: ČSSD
Miroslav Jiránek. Foto: ČSSD

Před rokem začala horká fáze referenda v Litoměřicích. Odpůrci prodeje městské nemocnice usilovali o to, aby zdravotnické zařízení se stovkami zaměstnanců a spádovostí litoměřického okresu nezískal soukromník. Zvítězili. Jenže teď se obávají toho, že Krajská zdravotní se bude chovat "macešsky".

Reklama

Co se v článku dále dočtete:

  • Převod nemocnice v Litoměřicích z města na Krajskou zdravotní není dokončen
  • Nemocnice v Litoměřicích musí mít silnou pozici v Krajské zdravotní
  • Stabilizace zdravotnictví je zamezení odchodu mladých lékařů do zahraničí
  • "Nemocnice míří pod Krajskou zdravotní. My teď musíme zajistit to, aby hrála důstojnou roli, nebyla otloukánkem na úkor jiných nemocnic Krajské zdravotní a byl zajištěn rozvoj v Litoměřicích," říká Miroslav Jiránek (za ČSSD), který kandiduje do zastupitelstva Ústeckého kraje.

Příběh je to zapeklitý. Posledních deset let se v Litoměřicích více či méně spekulovalo o tom, že městská nemocnice bude privatizována.

A ačkoliv místní koaliční politici na litoměřické radnici se slovu privatizace vyhýbali a zpočátku mluvili jen o pronájmu, nakonec nemocnice míří pod Krajskou zdravotní. Krajská společnost sdružuje velké nemocnice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově. Vlastníkem je Ústecký kraj.

Jenže přece jen to není jednoduché.

Pokud skutečně akciová společnost Nemocnice Litoměřice přejde pod Krajskou zdravotní, město či kraj bude pravděpodobně vracet dotace dosahující až 160 milionů korun. Jedno z řešení situace by mohla být změna zákona o rozpočtových pravidlech. Tato změna zatím nebyla schválena.

Nemocnice je spádová, akutní péče je nutná

Odpůrci převodu městské nemocnice do vlastnictví Ústeckého kraje navíc upozorňují, že nemocnice je spádová, má sloužit jako poskytovatel akutní péče a navíc v současné krizové době pandemie covid-19 má sehrát klíčovou roli v regionu Litoměřicka. Obávají se odchodu lékařů a sester, redukci oddělení a varují před postupnou demontáží toho, co je v Litoměřicích nyní.

"Možná dlouhodobá destabilizace nemocnice v Litoměřicích je velké riziko. Bohužel aktuální stav je zastavení se na půli cesty. Vedení města Litoměřic zatím není schopno dokončit převod nemocnice na Krajskou zdravotní," říká předseda ČSSD v Litoměřicích Hassan Mezian.

Podle rehabilitačního lékaře a bývalého senátora vloni ČSSD v Litoměřicích se postavila proti prodeji či převodu městské nemocnice. "Odsoudili jsme snahu rady města Litoměřice prodat městskou nemocnici soukromému subjektu a vyzvali občany města k účasti na referendu," připomněl Hassan Mezian, který letos kandiduje do krajského zastupitelstva za sociální demokracii.

DOPORUČUJEME: Chceme to dělat jinak, říkají Hamáček s Krákorou k nové ČSSD v Ústeckém kraji

Další výraznou postavou je Miroslav Jiránek, kardiolog a bývalý ředitel nemocnice v Litoměřicích. I on nesouhlasil s prodejem nemocnice soukromníkovi.

"Nemocnice míří pod Krajskou zdravotní. My teď musíme zajistit to, aby hrála důstojnou roli, nebyla otloukánkem na úkor jiných nemocnic Krajské zdravotní a byl zajištěn rozvoj v Litoměřicích," říká Miroslav Jiránek. Je dvojkou kandidátky ČSSD v krajských volbách, které se konají 2. a 3. října 2020.

Volby rozhodnou i o Krajské zdravotní

"Musíme zejména zastavit trvalý odchod mladých lékařů do zahraničí. Musíme jim zajistit podmínky ke kariérnímu růstu, včetně dalšího vzdělávání a atestací. Na současný stav si právěm stěžují, musíme to změnit," konstatuje Miroslav Jiránek.

Velkou výzvou pro celé české zdravotnictví je zvládnutí pandemie covid-19. Litoměřicko už od jara patří mezi oblasti, kde se vyskytuje větší počet nemocných lidí.

DOPORUČUJEME: Nejistá budoucnost nemocnice pro Šluknovský výběžek trvá. Jen peníze ji nespasí

"Teď vidíme, že je nutné, aby v Litoměřicích byla velká spádová nemocnice s akutní péčí a ve vlastnictví veřejného sektoru," připomíná Miroslav Jiránek, který je dvojkou na kandidátce ČSSD do krajských voleb.

Krajská zdravotní je ve vlastnictví Ústeckého kraje. Valnou hromadu tvoří zastupitelé kraje. Ti volí dozorčí radu a ta představenstvo společnosti.

"Kraj nemá napřímo v otázce obchodní činnosti Krajské zdravotní vliv, ale složení zastupitelstva rozhoduje o složení orgánů společnosti. Vedení kraje tak rozhoduje o směřování Krajské zdravotní," vysvětluje Miroslav Jiránek.

DOPORUČUJEME: PŘEHLED: Krajské volby ve stínu koronaviru. Nebojte se volit, říká ministr vnitra Jan Hamáček

Reklama

Hodnocení

3.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře