Nedohoda kvůli mé osobě? Jen záminka, říká Filip Ušák ze STAN

Filip Ušák s Marcelou Královou při kampani STAN. Foto: archiv Filipa Ušáka
Filip Ušák s Marcelou Královou při kampani STAN. Foto: archiv Filipa Ušáka

Jako trojka se sedmi mandáty, přesto asi opoziční strana v krajském zastupitelstvu. STAN nakonec do koalice s ANO a ODS nepůjde, ti si našli partnera ve Spojencích pro kraj.

Reklama

Podle Jana Schillera z ANO změna koalice vznikla z údajné nedůvěry ke STAN a osobě Filipa Ušáka.

"Důvodem pro nás byla nedůvěryhodnost STAN jako partnera, který vedl vyjednávání s dalšími stranami, byť jsme dohodli, že s dalšími jednat nebudeme,“ uvedl Jan Schiller.

Lídr STAN do krajských voleb v Ústeckém kraji Filip Ušák to vidí jinak.

Prohlášení Filipa Ušáka

K té ztrátě důvěry. Trochu mě mrzí to svalování viny na mojí osobu, ale to už je politika. A záminky tomuto světu mnohdy vládnou.

1) Vyjednával STAN, jeho vyjednávací tým a nikoliv jen Ušák. Veškeré kroky byly činěny v souladu s vědomím zástupců STANu.

2) Nedošlo k závazku nejednání s ostatními. Pan Schiller nám oznámil, že si povede separátní jednání. My jsme oznámili a nakonec učinili totéž. Oslovili jsme zástupce Lepšího severu, KSČM a SPD s návrhem nezávazné schůzky. Anoncovali jsme již před volbami, že se budeme bavit se všemi. Rovněž jsme přijali pozvání na jednání s Piráty, které se v pondělí 5.10. uskutečnilo.

DOPORUČUJEME: Nová krajská koalice bude ANO, ODS a Spojenci pro kraj. STAN vypadl kvůli ztrátě důvěry

3) Schůzka s Piráty, to bylo to "fatální jednání", které narušilo důvěru ODS ve STAN. Tohle je ze všeho nejbizardnější a fakt to stojí za pozornost. Na této schůzce jsme Pirátům řekli základní motiv, proč uvažujeme o naší účasti v koalici s ANO a ODS. "Chceme zabránit koalici ANO, KSČM a SPD. A chceme, aby ANO nemělo většinu v krajské radě." Jenomže v pirátském zápise došlo OMYLEM k překliku, kdy slovo KSČM bylo nahrazeno ODS. Zní to absurdně, ale věřím, že to Piráti třeba Karel Karika potvrdí. Tento překlik.

Piráti nám přednesli svůj návrh vytvoření společného bloku se Spojenci a Starosty, který by společně vyjednával s ANO. My jsme poděkovali za tento návrh, ale sdělili, že to musíme projednat na klubu zastupitelů, který se měl ten večer sejít. Po klubu jsem informoval telefonicky Piráty i pana Schillera o stanovisku klubu k preferenci koalice ODS-ANO-STAN.

Mimochodem jsme na jednání s ANO a ODS pro Piráty (a celou opozici) vymohli maximum kontrolních pozic v rámci výborů a komisí.

Žijeme v Ústeckém kraji. Za tím vším je ještě celá řada mlhy a různých motivací různých lidí. Neupírám ANO a ODS, kteří byli dávno dopředu spolu domluvení, jen nám to zapomněli říct, si vybrat koaličního partnera. Přeju jim mnoho štěstí, a ať už to za cca měsíc dopadne jakkoliv, tak rád budu konstruktivně pracovat pro Ústecký kraj.

(Vyjádření Filipa Ušáka zveřejněné na Facebook.com,  7.10.2020, se svolením publikováno)

Reklama

Hodnocení

3.55 hvězdiček / Hodnoceno: 11x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře