Ministr Milan Chovanec chce do českých ulic stovky vojáků

Vojáci Armády ČR. Foto: Ministerstvo obrany/Jana Deckerová
Vojáci Armády ČR. Foto: Ministerstvo obrany/Jana Deckerová

ČR - Česká republika je na prvním stupni ohrožení terorismem. Na základě bruselského teroristického útoku ho v úterý (22.3.2016) vyhlásil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), na mimořádném zasedání ho má potvrdit vláda. Přestože nejsou konkrétní informace, že by Česku hrozil podobný útok, ministr bude požadovat okamžité nasazení stovek vojáků.

Reklama

"Večer (úterý 22.3.2016) dáme návrh usnesení, které bude říkat, že pod velení policie na krátkou dobu přechází několik set členů Armády ČR. Byl bych rád, aby ta armáda byla viditelná v ulicích nejpozději ráno příštího dne po zasedání vlády, tedy ve středu ráno,“ řekl Právu ministr vnitr Milan Chovanec.

Vojáci se podle něj mají zapojit do hlídkové činnosti policie jak na letištích, tak v pražském metru, ale také u strategických budov či pietních a památných míst citlivých pro českou historii.

Zvýšená opatření se mají rovněž týkat míst se zvýšenou kumulací lidí, sportovních i kulturních akcí a v neposlední řadě i zastupitelských úřadů a konzulátů vybraných zemí v ČR.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zopakoval, že momentálně nejsou informace, že by Česku hrozil konkrétní teroristický útok.

"Je to na základě doporučení zpravodajské skupiny, kde se potkávají všechny zpravodajské služby a policie. O tom jsem informoval pana premiéra, byl s tím obecný souhlas a na osmou večer svolal premiér vládu, která má rozhodnout o tom, jestli ten stupeň zůstane v platnosti a zda se nezmění,“ uvedl odpoledne pro média ministr vnitra.

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého budou společné hlídky policistů a vojáků nasazeny během několika hodin, a to nejen v Praze, ale veřejnost se s nimi setká i v dalších velkých městech.

SOUVISEJÍCÍ:  Teroristické útoky v Bruselu: Přehledně, co se stalo

Při hrozbě nebezpečí radím neudržovat si chladnou hlavu, říká psycholog Jiří Brančík

Nejde o civilisty, ale o mediální zájem teroristů, říká odborník na protiteroristickou politiku EU Oldřich Bureš

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře