Litoměřická a rumburská nemocnice mají být pod Krajskou zdravotní, tvrdí budoucí hejtman Jan Schiller

Lužická nemocnice v Rumburku. Foto: archiv Město Rumburk
Lužická nemocnice v Rumburku. Foto: archiv Město Rumburk

Obě městské nemocnice v Litoměřicích i Rumburku jsou na "půli cesty" do krajského vlastnictví. Zatímco u první se čeká na vyřešení "převodu dotací", u té druhé jak z Krajské majetkové ji dostat do Krajské zdravotní.

Reklama

Podívat se na to, jakým způsobem postupovalo končící vedení Ústeckého kraje s převody nemocnic v Litoměřicích a Rumburku, se chce nové vedení kraje. Konkrétně ANO s partnery ODS a Spojenci pro kraj.

Dotáhnout převody a začlenění do Krajské zdravotní považuje budoucí hejtman Jan Schiller (ANO) za prvořadý úkol nové vlády v kraji.

DOPORUČUJEME: Nová krajská koalice bude ANO, ODS a Spojenci pro kraj. STAN vypadl kvůli ztrátě důvěry

Jeho cílem je vytvořit funkční celek, zároveň všechna zařízení mají podle Jana Schillera dobře komunikovat.

Zároveň pro Šluknovský výběžek je problematická akutní péče v případě úrazů a akutních případů.

"Co nejrychleji potřebujeme traumacentrum, které zajistí akutní péči pro obyvatele. Jde o to, aby lidé z výběžku nemuseli v sanitce jezdit desítky kilometrů a být někde na benzinové pumpě překládáni do další jako někde na Ukrajině. Insolvenční správkyně si ale bohužel nedávno stěžovala, že opět nemá na kraji partnera, se kterým by komunikovala," uvádí v rozhovoru pro iDNES.cz Jan Schiller.

Litoměřice na půli cesty

Komplikovaná situace je s nemocnicí v Litoměřicích. Nemocnice se má stát součástí Krajské zdravotní, jenže vyřešeny nejsou dotace, které v minulosti do městské nemocnice "přitekly".

"Možná dlouhodobá destabilizace nemocnice v Litoměřicích je velké riziko. Bohužel aktuální stav je zastavení se na půli cesty. Vedení města Litoměřic zatím není schopno dokončit převod nemocnice na Krajskou zdravotní," říká předseda ČSSD v Litoměřicích Hassan Mezian.

DOPORUČUJEME: Krajské volby rozhodnou o zdravotnictví, dopravě a sociálně vyloučených lokalitách

Pokud skutečně akciová společnost Nemocnice Litoměřice přejde pod Krajskou zdravotní, město či kraj bude pravděpodobně vracet dotace dosahující až 160 milionů korun. Jedno z řešení situace by mohla být změna zákona o rozpočtových pravidlech. Tato změna zatím nebyla schválena.

"Teď vidíme, že je nutné, aby v Litoměřicích byla velká spádová nemocnice s akutní péčí a ve vlastnictví veřejného sektoru," připomíná Miroslav Jiránek, bývalý ředitel litoměřické nemocnice.

Krajská zdravotní je ve vlastnictví Ústeckého kraje. Valnou hromadu tvoří zastupitelé kraje. Ti volí dozorčí radu a ta představenstvo společnosti.

"Kraj nemá napřímo v otázce obchodní činnosti Krajské zdravotní vliv, ale složení zastupitelstva rozhoduje o složení orgánů společnosti. Vedení kraje tak rozhoduje o směřování Krajské zdravotní," vysvětluje Miroslav Jiránek.

Rumburk mimo Krajskou zdravotní

Jak nakonec bude vypadat Lužická nemocnice, jakou roli bude plnit - a zda vůbec se začlení pod Krajskou zdravotní, která sdružuje pět nemocnic v Ústeckém kraji a šestou má přislíbenou (Děčín, Ústí nad Labem, Teplice, Most, Chomutov a Litoměřice), to v tuto chvíli není jisté.

DOPORUČUJEME: Bude zdravotnictví v Ústeckém kraji privatizováno? Volby rozhodnou i o nemocnicích

Končící krajské zastupitelstvo dříve rozhodlo o koupi Lužické nemocnice za 63 milionů korun a na druhý pokus schválilo dalších 40 milionů na pokrytí šestiměsíční ztráty. Další stovky milionů korun mají plynout z 1,5 miliardové půjčky, kterou krajští zastupitelé schválili před koncem svého mandátu.

Jako ředitel do Rumburku má nastoupit Radek Lončák (ODS), odcházející ředitel nemocnice v Litoměřicích. I on přitom hlasoval o tom, že litoměřická městská nemocnice má změnit vlastníka.

Reklama

Hodnocení

2.71 hvězdiček / Hodnoceno: 17x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře