Legnerová hodnotila sociální služby. Podřipská nemocnice dostala nula a bude asi propouštět

Roudnická nemocnice. Foto: archiv MojePodřipsko.cz
Roudnická nemocnice. Foto: archiv MojePodřipsko.cz

Roudnice n/L. - Pomyslný gól do vlastní brány města Roudnice nad Labem vstřelila vedoucí odboru sociálních služeb na městském úřadě. Monika Legnerová se spolupodílela na hodnocení sociálních služeb Podřipské nemocnice, že nedosáhla minimálního počtu 62 bodů a nedostala se do tzv. páteřní sítě Ústeckého kraje. Nyní hrozí propouštění 8 lidí.

Reklama

O tom, že nemocnice na sociální služby nedostane od kraje ani korunu pro rok 2015, rozhodli na pondělním (16.2.2015) zastupitelstvu krajští zastupitelé, předtím páteřní síť a jednotlivé částky dotací schválili krajští radní. Rozhodovali se na základě obsáhlého materiálu k dotačnímu programu na Podporu sociálních služeb v Ústeckém kraji pro rok 2015, který vznikl na základě Metodiky Ústeckého kraje pro poskytování dotací.

Ve zkratce jde o to, že dotace z ministerstva práce a sociálních věcí se přemístily na Ústecký kraj, který na základě zákona vytvořilo metodiku a systém hodnocení. "Na něm se podílejí hodnotitelé služeb, registrátoři služeb, ekonomové odboru sociálních věcí a zástupci obcí," upřesnila pro MojePodřipsko.cz mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Minimální počet bodů na zařazení do tzv. páteřní sítě a přiznání dotace bylo 62. "Mínusové body byly udělovány za nedodržování termínů finančního vypořádání, nedostatky při kontrole služeb, porušení registračních podmínek a správní delikty," specifikovala mluvčí Lucie Dosedělová.

S hodnocením nesouhlasí Podřipská nemocnice, která zpochybňuje způsob hodnocení. "Chceme nový audit služeb a zrevidování hodnocení služeb," uvedl pro MojePodřipsko.cz Tomáš Krajník, výkonný ředitel roudnické nemocnice.

Ta poskytuje deset let sociální služby pro současných 190 klientů a zaměstnává 8 lidí. Těm nyní hrozí propuštění. "Od ledna 2015 jsou služby bez jakéhokoliv zdroje financování a nemocnice je dotuje částkou kolem 145 tisíc Kč měsíčně. S největší pravděpodobností rozhodnutí nezařadit Podřipskou nemocnici do páteřní sítě způsobí zánik těchto služeb v nemocnici," konstatoval Tomáš Krajník.

Ten vidí jasného viníka nastalé situace - vedoucí odboru sociálních věcí Moniku Legnerovou. "V důsledku negativního hodnocení paní Legnerové z městského úřadu byla tato služba označena jako zbytná a na základě nového systému hodnocení krajem, vyřazena z páteřní sítě poskytovatelů sociálních služeb kraje. Jako preferovaná služba byla vybrána jiná, která pravděpodobně není schopna klienty z roudnické nemocnice převzít," naznačil Tomáš Krajník.

Monika Legnerová chybu ve svém hodnocení nevidí. "Pečovatelská služba zabezpečovaná Podřipskou nemocnicí získala od obce ve většině otázek dotazníku plný počet bodů - kromě hodnocení otázky zastupitelnosti v lokalitě – vzhledem k tomu, že jsou v Roudnici nad Labem tři poskytovatelé této služby, bylo u všech tří jednotně vyhodnoceno, že jsou zastupitelní a byl jim podle této odpovědi přidělen příslušný počet bodů. Stejně bylo postupováno u otázky na ojedinělost služby," uvedla pro MojePodřipsko.cz.

Podle Tomáše Krajníka rozhodnutí úředníků Ústeckého kraje i města Roudnice nad Labem znamená jediné: Pro Roudnici je v roce 2015 propad financování kolem 8 miliónu Kč, což představuje asi o 25 % méně prostředků na sociální služby.

MojePodřipsko.cz i SeveročeskýDeník.cz se bude tématem financování sociálních služeb věnovat v připravované sérii článků.

ČTĚTE:  Revoluce v dotacích pro sociální služby. Kraj do sítě mnohé nezařadil, bude se propouštět

Reklama

Hodnocení

2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře