Krajské volby rozhodnou o zdravotnictví, dopravě a sociálně vyloučených lokalitách

Pohled na krajské město Ústí nad Labem. Foto: Pixabay.com
Pohled na krajské město Ústí nad Labem. Foto: Pixabay.com

Politické strany a hnutí zařadily do předvolebních programů hlavní tři témata - kontroverzní sociálně vyloučené lokality, zdravotnictví a regionální rozvoj s dopravou. Na to vše bude mít nové složení zastupitelstva Ústeckého kraje vliv.

Reklama

Mít nesplnitelné cíle nebo se snažit řešit to, co obyvatele Ústeckého kraje skutečně řeší?

Piráti a Spojenci pro kraj vsadili na vizi a "zúčtování s tunely". Akcentují regionální rozvoj, ekologii, dopravu, přeměnu kraje z uhelného na jiný typ ekonomiky.

Spojenci pro kraj jsou neformálním sdružením mnoha malých stran a městských či mikroregionálních hnutí. V první desítce jsou kandidáti průřezově z celého Ústeckého kraje.

Naopak Pirátská strana se rozhodla vytvořit samostatnou kandidátku. Kampaň postavila na "lákání na lepší budoucnost" a "vyřešit minulost". Je tvořena v první desítce lidmi z Ústí, Litoměřic, Žatce i Mostu.

DOPORUČUJEME: Sociálně vyloučené lokality drtí sever Čech. Jak to zastavit?

ČSSD i přes počáteční nejasnosti se rozhodla vyslat do krajských voleb samostatnou kandidátku, i když i sociální demokracie se spojila s hnutím Zdraví, sport a prosperita a Starosty pro kraj.

Na kandidátce není nikdo ze současných politiků, kteří vládnou Ústeckému kraji. V první desítce najdeme průřez kandidáty z jednotlivých okresů kraje a sází na lékařské duo z Chomutova a Litoměřic.

Mezi hlavní témata ČSSD si vzala zdravotnictví a vznik fakultní nemocnice v Ústí nad Labem se vznikem jednoho specializovaného pracoviště v každé z nemocnic Krajské zdravotní, začlenění Litoměřic a Rumburku do struktur krajského holdingu.

DOPORUČUJEME: Bude zdravotnictví v Ústeckém kraji privatizováno? Volby rozhodnou i o nemocnicích

Lepší sever je hnutí tvořené mosteckým ProMost a ústeckým UFO doplněné o bývalé členy ČSSD, kteří vládnou na kraji. Hlavním tématem kampaně byl důraz na sociálně vyloučené lokality a vymezení se vůči pražské centrální vládě.

Zajímavostí je, že v první desítce kandidátky najdeme hned čtyři kandidáty z Mostu nebo Litvínova, a to Martina Kliku (1.), Jana Paparegu (3.), Jaromíra Frantu (5.), Marka Hrvola (10.).

S nadsázkou jde říci, že politici z Mostecka chtějí "ovládnout" Ústecký kraj...

DOPORUČUJEME: Chceme to dělat jinak, říkají Hamáček s Krákorou k nové ČSSD v Ústeckém kraji

Severočeši.cz tvoří první čtveřice dlouholetých politiků a mezi témata do voleb si vybrali například sociální aspekt a výstavnictví.

ODS se snažila v kampani komunikovat, že "soudruzi na kraji udělali chybu" a oni vědí, jak to napravit.

A pak je tu ANO 2011, které mělo celostátní kampaň "ukázaná platí" a snažilo se voličům připomenout úspěchy ministerstev ovládaných politiky ANO. Hlavní tvář kampaně opět tvořil předseda hnutí Andrej Babiš.

DOPORUČUJEME: Dopravní špunt v Bílině, v Postoloprtech a Klášterci omezuje rozvoj v kraji

Reklama

Hodnocení

4.43 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře