Jak zkrotili hasiči požár v údolí Labe? Takto hrdinové bojovali

Hasiči, iustrační snímek. Foto: HZS Karlovarského kraje/hzscr.cz
Hasiči, iustrační snímek. Foto: HZS Karlovarského kraje/hzscr.cz

SEVERNÍ ČECHY - První červencový týden vypukl rozsáhlý požár s několika ohnisky podél železniční tratě z Ústí nad Labem do Lovosic. Milan Rudolf z operačního střediska HZS Ústeckého kraje pro SeveročeskýDeník.cz popsal, jak hasiči zkrotili "červeného kohouta".

Reklama

Jaké to je na začátku, kdy je nutné se rozhodnout, jak bude zásah vypadat?

"Máme poplachové plány, které se dělí dle druhu situace i dle rozsahu. Jsme rozděleni na místně-příslušné oblasti, jednotkou je okres. Máme rovněž určeny dojezdové vzdálenosti a časy. Do 20 minut musíme být na místě události. Výjezd, opuštění stanice, musí být do dvou minut," popsal Milan Rudolf.

A pokračoval: "U dobrovolných jednotek je to jinak. U nich záleží v jakém stupni jsou připraveni - technicky a personálně. A jak na to mají čas, neboť ne všichni v pracovní době jsou schopni se zásahu účastnit."

V první fázi hasiči nasazují profesionální jednotky HZS Ústeckého kraje. Přijedou na místo a po průzkumu zhodnotí, jestli na událost stačí nebo nikoliv. V komplikovanějších či rozsáhlejších případech se kontaktují dobrovolné jednotky z blízkosti daného místa.

SOUVISEJÍCÍ: Rozsáhlý požár v labském kaňónu. Tohle jsou hasiči hrdinové

"Ne vždy, i přes jejich vstřícnost, se u dobrovolných jednotek daří je zapojit. Na krajském operačním středisku máme další poplachové směrnice, kdy mobilizujeme další krajské jednotky, které jsou v dosahu," řekl Milan Rudolf.

Konkrétní příklad. Požár se stal mezi Ústím nad Labem a Malými Žernosekami. Po celé železniční trati je to v kompetenci Českých drah, resp. Správy železniční dopravní cesty. Vyjela závodní jednotka, která je dislokovaná v Ústí nad Labem.

Ta vyjela na místo zásahu. Samozřejmě HZS z Ústí nad Labem a zapojila se i stanice Lovosice a Litoměřice.

V okrese Litoměřice je pět profesionálních stanic. V Litoměřicích, v Lovosicích, Roudnici nad Labem, v Úštěku a Štětí.

"V okrese Ústí nad Labem máme stanici v Petrovicích a významnou měrou nám pomáhá jednotka z Velkého Března. To jsou sice dobrovolní hasiči, ale je to jednotka, která dokáže na stanici sloužit a v případě zásahu vyjet," popsal Milan Rudolf. "Můžeme si stáhnout profesionální jednotky třeba z Chomutova a dalších."

SOUVISEJÍCÍ: Obří požár. Co bylo příčinou ohnivého pekla v labském kaňónu?

"V případě požáru v údolí Porta Bohemica to zafungovalo výborně. Když je takový požár, je potřeba hodně vody a jednotky mít rozmístěné po trase. Stahovali jsme jednotky z jiných okresů, např. z Děčína a Horního Žlebu. Ti rozrušovali požár v oblasti Dolních Zálezel a pak se vrátili na stanici."

Ze začátku, aby se požár nerozšiřoval, se nejprve hasiči snaží brzdit, pokud možno ho lokalizovat. Pokud se podaří požár zastavit, jednotka se přihlásí veliteli zásahu. Na místě zůstane jedno auto na pozorování v rámci dohašovacích prací, dvě auta se přesunou na exponovanější část, zřídí se někde čerpací stanice. U tohoto požáru byla výhoda, že tam je řeka.

U lesních požárů se dělá dálková doprava vody hadicemi. Provozuje se to pomocí cisteren, které kolují z požářiště na čerpací stanici, kde jsou doplněny. U dálkové vody při lesních požárech je to složitější.

"Nosíme čerpadla do oblastí, kde se vede dopravní vedení, dělá se po určitých částech přečerpávání, aby byl zachován tlak vody. To velitel zásahu musí spočítat," nastínil Milan Rudolf.

"U tohoto zásahu, protože jsme se nemohli dostat až do lesa, tak jsme použili zásah požárního letadla. Pro Ústecký kraj je určena jednotka z Plzně. Ale ta byla vytížena někde jinde. V rámci rozmístění letadel k nám přiletělo letadlo z Jičína," prozradil Milan Rudolf.

SOUVISEJÍCÍ: Velký požár v údolí Labe. Vlaky a auta stojí, uzavřen je tah z Ústí do Lovosic

To nabíralo vodu na letišti v Roudnici nad Labem. Jednotky dobrovolných hasičů doplnovaly vodu, aby při příletu letadla ho mohly naplnit. Jedna otočka letadla včetně naplnění a schození vody byla 20 minut.

"Pilot letadla díky zkušenostem vytipoval přistávací plochu poblíž obce Keblice. Tam jsme přemístili přistávací plochu a naplnění, díky tomu se let zkrátil na polovinu. Tam se přesunuly dobrovolné jednotky," objasnil Milan Rudolf.

Hasiči mohou čerpat vodu z požárních nádrží, které jsou v řadě obcí. Dále z rybníků, potoků, řek.

"Pak tam byly dva vrtulníky Policie ČR. Jeden nehasil, jen pomáhal koordinovat činnost hasičů. Druhý vrtulník se soustředil na hašení. Oni čerpali vodu z Labe," dodal Milan Rudolf.

Také je nutné počítat s odpočinkem. Po pěti hodinách se jednotky střídají...

Podle dostupných informací dle webu HZS Ústeckého kraje zasahovali hasiči ze stanic:

HZS Ústeckého kraje ze stanic Ústí nad Labem, Litoměřice, Lovosice a Děčín.

Dále Jednotka SŽDC Ústí nad Labem.

V terénu byli i dobrovolní hasiči, konkrétně z jednotek SDHO Brozany nad Ohří, Budyně nad Ohří, Čížkovice, Děčín – Horní Žleb, Děčín – Staré město.

Dále z Chabařovic, Chlumce, Chotiměře, Kostomlat pod Milešovkou.

Nechyběli hasiči z obcí Klapý, Litoměřice – obec, Měrunice, Prackovice nad Labem, Roudnice nad Labem, Řehlovice, Stebno – Podlešín, Telnice, Terezín, Třebenice, Třebívlice, Ústí nad Labem – Mojžíř a Velké Březno.

Reklama

Hodnocení

3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře