Jak je to s vydáním řidičského průkazu? Trvalé bydliště nehraje roli

Řidička, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Řidička, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

SEVERNÍ ČECHY - Možnost vyřídit si nový řidičský průkaz je od 1. července 2018 možné na libovolném úřadě obce s rozšířenou působností. Nadále platí, že výměna dokladu, jemuž končí platnost, je zdarma. Potřeba není chodit ani s fotografií.

Reklama

Od začátku prázdnin začala platit nová vyhláška. Díky ní lze vyřídit některé záležitosti spojené s řidičáky na nejbližším úřadě obce s rozšířenou působností nebo na takovém, který vám svou lokalitou nejvíce vyhovuje, celkově tedy na jednom z 206 míst v česku.

V novém systému bude platit zásada: kde si o vydání či změnu v dokladu zažádám, tam si průkaz také vyzvednu.

Téměř vše lze vyřídit na jednom místě

Nově si tak lze na nejbližším úřadě vyřídit vydání nového řidičského průkazu po úspěšné zkoušce v autoškole, a to i v případě dalších rozšíření, dále také výměnu starého nebo neplatného průkazu za nový, případně vydání karty řidiče do digitálního tachografu. Stejně tak vám zde pomůžou při změně údajů (nejčastěji změna příjmení), ztrátě, poškození, zničení, odcizení či reklamaci dokladu.

I občané jiných států mohou nově žádat na nejbližším úřadě obce s rozšířenou působností o výměnu průkazu, který vydal jiný stát, za český, a to i v případě jeho ztráty, poškození, zničení nebo odcizení.

Také si na zvoleném úřadě žadatel může požádat o výpis z evidenční karty řidiče nebo bodového hodnocení (udělené body za provedené přestupky) či vyřídit záležitosti spojené s profesní způsobilostí řidiče.

Existují situace, kdy je přesto nezbytné dojet na úřad obce s rozšířenou působností v místě vašeho trvalého bydliště. Mezi ně patří např. odnětí nebo vrácení řidičského oprávnění, omezení oprávnění atd.

Dosud bylo nutné na úřad přijít s papírovou fotografií, kterou pracovník na přepážce umístil na žádost. Podle nové úpravy už se na úřad s fotografií nebude muset. Systém sám vyhledá, zda již žadatel nemá fotografii v jiné databázi (např. z občanského průkazu nebo cestovního pasu), a pokud bude podoba stále aktuální, použije ji.

V případě, že žadatel změnili vizáž a  podoba se na první pohled neshoduje s fotografií v existujících databázích, vyfotí žadatele úředník přímo při vyřizování žádosti. Odpadá tedy nutnost pořídit si průkazové fotografie.

Nově se také na každý doklad bude prostřednictvím podpisového tabletu pořizovat digitalizovaný podpis žadatele.

Jediný případ, kdy s sebou ještě na úřad žadatel ponese papírovou fotografii, je vydání mezinárodního řidičského průkazu (ten má formát malé knížky, který prozatím tisk digitální fotografie neumožňuje).

Pokud žadatel změnili trvalé bydliště, platila povinnost tuto změnu hlásit na úřadě. Ten vydal nový řidičský průkaz. Nyní je tato povinnost již minulostí.

Od července 2018 se budou vydávat řidičské průkazy, které údaj o místě trvalého bydliště neobsahují. To se vztahuje i na majitele dříve vydaných, ale stále platných řidičských průkazů.

Změna legislativy přinesla také úpravu výše správních poplatků. Za výměnu řidičského průkazu za nový v případě, že končí doba jeho platnosti, stále žadatel nebude platit nic a dostane ho zdarma.

Při vydání nového průkazu zaplatíte z původních 50 Kč nově 200 Kč.

Navýšení správního poplatku je kompenzováno tím, že si již nemusí pořizovat průkazovou fotografii. Také se navýšil poplatek za zrychlené vydání průkazu do pěti pracovních dnů z 500 Kč na 700 Kč.

Částka za vystavení mezinárodního řidičského průkazu zůstává 50 Kč, za vydání paměťové karty do digitálního tachografu žadatel zaplatí nadále 700 Kč.

Reklama

Hodnocení

2.85 hvězdiček / Hodnoceno: 20x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře