Investigativní novináři chodí na výslechy. Souvisí to s Babišem, tvrdí

Policie, ilustrační foto. Foto: archiv Události112.cz
Policie, ilustrační foto. Foto: archiv Události112.cz

ČESKO - Tři investigativní novináři se v posledních týdnech stali terčem vyšetřování a výslechů. Tvrdí to Sabina Slonková, Jaroslav Kmenta a Janek Kroupa ve společném prohlášení. Novináři to přisuzují psaní o kauzách spojených s premiérem v demisi Andrejem Babišem.

Reklama

Novináři byli předvolaní na výslechy na policii a Generální inspekci bezpečnostních sborů, otázky směřovaly k odhalení jejich zdrojů.

A to v kauzách Čapí hnízdo, Skupina Šuman a staré policejní spisy.

Proti vyšetřování se novináři ohradili ve společném prohlášení. Novináři dávají předvolání do spojitosti se snahou některých politiků kriminalizovat jejich práci. Výslechy považují za účelové. Policie to odmítá.

"Policie České republiky v žádném případě nikoho nezastrašuje, její činnost vždy sleduje účel trestního řízení, které je dozorováno příslušným státním zastupitelstvím," uvedla policie na twitterovém účtu.

Text prohlášení investigativních novinářů

"Dosud jsme čelili ze strany některých politiků jen osobním a slovním útokům. V posledních měsících se ale situace změnila: všichni tři jsme se museli opakovaně dostavit na výslechy. Série předvolání přišla ze strany policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Všichni tři  jsme byli předvolání kvůli údajným únikům informací z policejních spisů či prověřovaných kauz. Jde přitom o věci, kvůli nimž jsme v minulosti už na úřadech vypovídali, a policie ví, že zdroje svých informací neprozradíme.

Jsme přesvědčeni, že tato vyšetřování nás a naše zdroje mají kromě jiného znejistit, zastrašit či odradit od další práce.

Policejním výslechům jsme v minulosti čelili již několikrát. Tentokrát jde ale zjevně o koordinovanou akci, jejímž vedlejším cílem je kriminalizovat investigativní žurnalistiku.

Kdo celou akci rozjel, zatím nevíme. Víme jen to, že kauzy, kvůli nimž jsme všichni tři aktuálně předvolávaní, spojuje jedna osoba: premiér v demisi Andrej Babiš.

Údajné úniky se mají týkat případů Čapí hnízdo a twitterový účet Julia Šumana či starých policejních spisů z doby, kdy současný lídr hnutí ANO budoval své podnikatelské impérium.

Pokud existuje nějaké spiknutí, o kterém mluví premiér v demisi a které jej má odstranit z politiky, nejsme jeho součástí. Jen děláme svou práci. Sbíráme informace, ověřujeme je, konfrontujeme s nimi aktéry a analyzujeme je a zveřejňujeme. Všichni tři pracujeme v různých redakcích a nikdy v minulosti jsme  svou práci nekoordinovali, dokonce ani nekonzultovali. To se tímto okamžikem mění.

Ve své práci budeme pokračovat. Žádáme, aby to politici respektovali tak, jak to respektují jiné demokratické státy na Západě, kam – doufáme – stále patříme.

Stejně tak vyzýváme autority u policie a státního zastupitelství, aby nepodléhaly tlaku politiků a aby nehledaly nitky jakýchsi spiknutí na politickou objednávku, ale aby se věnovaly odhalování skutečného zločinu, který připravuje stát o peníze."

Sabina Slonková, Jaroslav Kmenta, Janek Kroupa

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře