Horní Jiřetín nedáme! Pro limity vystoupily osobnosti Česka společnou fotografií

Osobnosti před zámkem Jezeří. Foto: archiv Limity jsme my
Osobnosti před zámkem Jezeří. Foto: archiv Limity jsme my

Horní Jiřetín - Osobnosti z řad herců, režisérů, starostů, aktivistů nebo vědců se sešly na zámku Jezeří na hranici lomu ČSA. Podporují tak místní obyvatele, kteří by v případě prolomení limitů přišli o domovy.

Reklama

Na podporu měst, která by měla s těžbou padnout, se sešla velká skupina významných osobností ČR. Nad Jezeřím, s výhledem na doly se vyfotili s transparentem „Limity jsme my" a znakem Horního Jiřetína. Pokud vláda odsouhlasí prolomení limitů, Horní Jiřetín a osada Černice by mohli zmizet z mapy Severních Čech.

Kromě této formy protestu se už více než 3000 lidí písemně zavázalo, že se zapojí do akcí nenásilné občanské neposlušnosti na obranu Horního Jiřetína.

“Jsme velmi vděční všem lidem, kteří Horní Jiřetín a jeho obyvatele podporují. Dnes si zaslouží velký dík skvělé osobnosti, které dorazily na Jezeří, aby vystoupily proti prolomení těžebních limitů," uvedl starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.

Podle několika studií je bourání obcí zbytečné a navíc ekonomicky nevýhodné, dále hrozí škody na zdraví obyvatel v regionu a o domovy by přišlo 2 200 obyvatel. Podle posledního sociologického průzkumu je proti bourání obcí kvůli limitům více než 70% obyvatel ČR.

“Česká energetika se bez uhlí ležícího pod Horním Jiřetínem obejde. To není náš výmysl, ale závěry studií ministerstva průmyslu," informoval vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

Kdo všechno se akce zúčastnil?

Jan Svěrák - režisér  oscarových snímků Ropáci a Kolja, Petr Vacek - herec a překladatel, Matěj Stropnický - náměstek pražské primátorky, Martin Bursík - politik a bývalý ministr životního prostředí, Džamila Stehlíková - bývalá ministryně pro lidská práva, Vladimír Buřt - starosta Horního Jiřetína, Kamila Bláhová - starostka Litvínova, Daniel Černý - primátor Chomutova, Milan Štovíček - místostarosta Litvínova, Marián Bystroň - náměstek primátora Chomutova, Jan Hollan - vědec, Ondřej Kobza - kavárník, Kristýna Boková - herečka, Petr Pakosta - bývalý horník, zakladatel Spolku pro obnovu zámku Jezeří, Martin Říha - architekt, John Bok - disident, občanský aktivista, Hana Krejčová - kastelánka zámku Jezeří, Filip Němeček - evagelický farář, Sylva Prchlíková – malířka, Přemysl Rabas – ředitel zoo ve Dvoře Králové, David Murphy - výkonný ředitel Greenpeace ČR, Jiří Koželouh - programový ředitel Hnutí Duha, Jan Piňos - vedoucí kampaně za záchranu Libkovic, dnes mluvčí Hnutí Duha, Zdeněk Papoušek – sociolog a senátor, Petra Němcová a Josef Patočka - spoluzakladatelé iniciativy “Limity jsme my”.

ČTĚTE: Jezeří bude hostit zajímavou společnost. Akce má podpořit problematiku těžebních limitů

Reklama

Hodnocení

4.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře