FOTO: Romové patří k nejlepším hráčům na ústecké piano, říká Václav Pištora

Hráči na piano na ústeckém vlakovém nádraží. Foto: Blanka NovákováHráči na piano na ústeckém vlakovém nádraží. Foto: Blanka Nováková

Ústí n/L. - "Chtěl jsem do Ústí přinést známý a úspěšný projekt, na kterém je vyzkoušeno, že poskytuje radost," říká v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz Václav Pištora z Ústí BEZ hazardu, který je iniciátorem projektu Piano na ulici v Ústí nad Labem.

Reklama

Proč jste se rozhodl Ústí nad Labem zapojit do projektu Piano na ulici? Co bylo impulsem?

V rodném Ústí nad Labem mi vždy veřejný prostor přišel nevyužitý. Chyběly mi živé projekty, které by zvedaly náladu kolemjdoucím. Jen tak, zdarma, a co největšímu počtu lidí. Z nedostatku umístěných projektů na ústeckých ulicích nelze v žádném případě vinit pouze magistrát, je třeba si uvědomit, že i ten má své práce dost. Projekty pro zvelebení veřejného prostoru znám z různých českých měst a v drtivé většině případů za nimi stojí obyvatelé města a ne radnice. Například v Praze, kde bydlím, je jich nepřeberné množství. Já jsem si vybral projekt pražského kavárníka Ondřeje Kobzy s názvem Piana na ulici.

Proč volba padla na Ondřeje Kobzu?

Chtěl jsem do Ústí přinést známý a úspěšný projekt, na kterém je vyzkoušeno, že poskytuje radost masám. Piana Ondřeje Kobzy působí na veřejných místech jako zjevení a přitahují velkou pozornost. Hráči se na nich střídají někdy i po desítkách denně. S myšlenkou jsem si nějaký čas hrál, až jsem Ondřeje potkal na večírku projektu Rekonstrukce státu. Domluvili jsme si schůzku, na které mi představil celou řadu svých již realizovaných nebo teprve chystaných projektů pro veřejný prostor měst. S umístěním piana do Ústí nad Labem okamžitě souhlasil, což mne potěšilo. Piano nám navíc zapůjčil ve krásné světlé barvě, ostatní města mají v drtivé většině piana tmavá, takže Ústí je v tomto unikát.

Jak hodnotíte dosavadní průběh piana v podchodu ústeckého hlavního vlakového nádraží?

Potvrdilo se mi, že koridor pod peróny hlavního vlakového nádraží je pro umístění piana v Ústí nejlepším místem. Piano je chráněné proti dešti, nemusí se přikrývat, tak jako je tomu tam, kde piana stojí na náměstí pod širým nebem. Odpadá také každodenní večerní zamykání klaviatury kvůli rušení nočního klidu a ranní odemykání. Jsem rád, že jsem piano nakonec neumístil do odbavovací haly plné cestujících a zaměstnanců drah, což byla varianta číslo jedna. Například v Olomouci teď piano kvůli hluku dostalo od nádraží kopačky a musí se přesunout na jiné místo ve městě. Naše piano je také pod 24 hodinovým dohledem nádražní kamery, obsluha je napojena na městskou policii. Musím také poděkovat řediteli Městské policie Pavlu Bakulemu, který mi vyšel vstříc a přislíbil začlenění piana do nočních tras strážníků.

Jaká je účast hráčů na klavír? Kdo nejvíce na pianu hraje?

K dnešnímu dni se dle mne již blížíme k tisícovce hráčů, kteří za piano usedli. Jsou dny, kdy je nástroj v provozu vlastně nonstop. Máme vlastního ladiče, který přislíbil spolupráci a ve svém volném čase chodí pravidelně ladit. Vzhledem k počtu střídajících se hráčů a výkyvům teplot samozřejmě nelze očekávat 100% naladění, to ale lidé chápou. Nejsme na akademii muzických umění. Zpětně se musím pousmát nad rasistickými poznámkami několika málo škarohlídů, kteří předpovídali, že piano zlikviduje ústecká romská komunita. Romové patří k nejlepším hráčům na ústecké piano a jsem rád, že hrát chodí.

Počítáte s dalším rozvojem tohoto projektu?

Eviduji již několik nabídek od pravidelných hráčů z řad ústečanů, kteří by rádi vystoupili veřejně na malém koncertu v nádražním koridoru. Momentálně řeším jak věc uchopit, dost možná se brzy dočkáte větší akce u piana, kterou bych zkonzultoval se SŽDC. Ti mi prostor pro piano poskytli. Události tohoto typu totiž táhnou, tak se bojím, abychom nezablokovali pohyb cestujících u perónů.

Máte nějaké reakce od hráčů na piano?

Největší radost mi udělá email od člověka, který děkuje za umístění piana a přidá svůj příběh. V Ústí nad Labem je více lidí, kteří hrát na piano umí, ale nemohou si dovolit platit za hru, toto řešení je pro ně naprosto dokonalé. Mají radost a jsou jako u vytržení. A proto to vlastně dělám. Pro lidskou radost. Čím více jí u nás na neutěšeném severu bude, tím lépe.

ČTĚTE: Na ústeckém vlakovém nádraží bude piano na ulici

-pt-

Foto: Blanka Nováková

Piano v Ústí nad Labem
Piano v Ústí nad Labem
Piano v Ústí nad Labem
Piano v Ústí nad Labem
Piano v Ústí nad Labem
Piano v Ústí nad Labem

Piano v Ústí nad Labem
Piano v Ústí nad Labem

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 13x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře