Dva čeští turisté se nakazili virem zika. Infekce je v Česku

Komár, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Komár, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

ČR - Dva čeští turisté, kteří se nezávisle na sobě vrátili z Martiniku a Dominikánské republiky, jsou nakaženi virem zika. V Česku jsou podle ministerstva zdravotnictví hlášeny dva případy. Oba pacienti byli hospitalizováni na infekčním oddělení Nemocnice Na Bulovce v Praze.

Reklama

Pacienti jsou podle primářky Hany Roháčové v dobrém stavu. Virus se u nich projevil horečkou, bolestí svalů, hlavy a vyrážkou. Ženě je 49, muži 58 let. Ze svých dovolených se vrátili v polovině února 2016. Žena není těhotná, a nehrozí proto riziko pro plod.

Mužům, kteří se vracejí z rizikových oblastí, lékaři nicméně nedoporučují po dobu čtyř týdnů nechráněný pohlavní styk. V případě nákazy se tato lhůta prodlužuje na šest měsíců.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček doporučil, aby čeští turisté necestovali do rizikových oblastí. Zmínil, že dovolenou lze strávit v Evropě, severských zemích i v Česku.

Epidemie nákazy virem zika se šíří především v Latinské Americe. Infekce se přenáší bodnutím komára rodu Aedes aegypti. Inkubační doba je 3 až 12 dnů.

Nákaza se projevuje obecnými chřipkovými příznaky – bolestí hlavy, svalů a kloubů, zvýšenou teplotou, případně i vyrážkou a zánětem spojivek.

ČTĚTE: Může virus zika být i v Česku? První oběti nákazy hlásí Španělsko

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře