Chomutovské cestující budou vozit nové moderní autobusy

Nový autobus na CNG v Chomutově. Foto: archiv DPCHJ
Nový autobus na CNG v Chomutově. Foto: archiv DPCHJ

Chomutov - Koncem listopadu 2014 vyjedou do ulic čtyři zcela nové moderní autobusy s pohonem na stlačený zemní plyn - CNG. Dopravní podnik tímto zahájí novou éru hromadné dopravy v Chomutově, která bude zaměřená především na úspornost provozu s přihlédnutím k šetrnosti vůči životnímu prostředí.

Reklama

Do konce května příštího roku pořídí dalších šest autobusů na plyn. Pro autobusy dopravce vybudoval vlastní plničku CNG. “Těmito změnami máme nakročeno k efektivnějšímu a ekologičtějšímu provozu vozů dopravního podniku. Stlačený plyn je navíc mnohem levnější než nafta a spotřeba se příliš neliší. Vlastní plnička nám náklady na provoz ještě sníží,” uvedl ředitel Dopravního podniku měst Chomutova a Jirkova Jiří Melničuk.

Největší změnou pro cestující budou kromě snížení emisí další nové autobusy. “Vozy zajistí komfortní jízdu, příjemnější sedadla a také pohodlné nastupování,” dodal ředitel.

Deset nových autobusů pořídí dopravní podnik díky téměř padesátimilionové dotaci od Ministerstva životního prostředí. Ta pokryje 75 procent nákladů. Čtyři autobusy již čekají na svou první jízdu. Tři z nich jsou nízkopodlažní autobusy tovární značky SOR a mají kapacitu šestačtyřicet míst na stání a pětadvacet na sezení. Čtvrtý je kloubový a plně nízkopodlažní autobus značky Solaris Urbino. Usednout do něj může třiačtyřicet lidí a vestoje se jich tam vejde až 112.

“Doposud jsme měli jen autobusy dvanácti a osmnácti metrové, při výběru nových jsme se ale změřili na větší variabilitu velikostí v rozmezí od devíti a půl metru do osmnácti metrů, abychom mohli flexibilně reagovat na přepravní poptávku,” vysvětlil Jiří Melničuk.

Nová plnička umožní tankování ze dvou stojanů. “Autobusy se plní rychlostí sedmdesáti kilogramů za minutu, takže je tankování časově srovnatelné s naftou,” upřesnil Pavel Pucholt, provozně-technický a investiční ředitel. Plničku vybudoval dopravní podnik díky výhodnému úvěru.

V provozu mají autobusy na CNG až o 30 procent nižší emise oxidu uhličitého ve srovnání s naftovými vozy, pevné prachové částice do ovzduší téměř nevylučují. “Již nyní máme zpracován plán dalšího nákupu plynových autobusů, případně jiných nízkoemisních vozů v letech 2016 až 2020. I v tomto období chceme využít dotačních titulů a věříme, že v získávání dotací na modernizaci našeho vozového parku MHD budeme úspěšní i v budoucnosti,“ dodal Jiří Melničuk.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře