Bude zdravotnictví v Ústeckém kraji privatizováno? Volby rozhodnou i o nemocnicích

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Foto: SeveročeskýDeník.cz
Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Foto: SeveročeskýDeník.cz

Krajské volby konané 2. a 3. října 2020 rozhodnou o směřování zdravotnictví v Ústeckém kraji. Budou nemocnice privatizovány, zůstanou pod krajem, převezme je stát? A jakým směrem se budou vyvíjet jednotlivé nemocnice napříč krajem?

Reklama

Co se v článku dále dočtete:

  • 64% obyvatel Ústeckého kraje v předvolebních anketách uvádí zdravotnictví jako hlavní téma do krajských voleb
  • Krajská zdravotní a severočeské zdravotnictví potřebuje  koncepci
  • V Ústí nad Labem by byla fakultní nemocnice, v každé spádové nemocnici specializované oddělení provázané s fakultní nemocnicí
  • "Pokud transformujeme ústeckou nemocnici na fakultní, což znamená, že na území bude probíhat prestižní studium medicíny a zajistíme minimálně jedno špičkové pracoviště s odborníky v každé ze šesti nemocnic Krajské zdravotní, tak zajistíme pro spádové nemocnice zdravotní péči odpovídající úrovni špičkových pracovišť," říká Jaroslav Krákora (ČSSD), lídr kandidátky do krajských voleb.

Současná pandemie Covid-19 doléhá na český zdravotnický systém. A pod tíhou okolností zapadlo jeno velké téma: zdravotnictví v Ústeckém kraji.

Základ ho tvoří pět krajských nemocnic - v Děčíně, Teplicích, Mostě, Chomutově a Ústí nad Labem. Nově má být součástí nemocnice Litoměřice a nepřímo nemocnice v Rumburku.

Vedle dopravy osud zdravotnictví řeší podle předvolebních průzkumů zhruba 64% obyvatel Ústeckého kraje. Chtějí dostupnou, kvalitní a včasnou zdravotní péči.

Aby to fungovalo, je nutné mít kvalitní lékařský personál a přístrojové vybavení. Zatímco první je k řešení složitější, to druhé je otázka peněz. Kolik jich půjde do zdravotnických investic, kromě vedení Krajské zdravotní o tom rozhodují volení politici v zastupitelstvu kraje.

DOPORUČUJEME: Chceme to dělat jinak, říkají Hamáček s Krákorou k nové ČSSD v Ústeckém kraji

"Zdravotní péče je primárně financována z veřejného zdravotního pojištění, ovšem peníze na investice se získávají i prostřednictvím dotací. Vše je o nastavení priorit. Vzhledem k tomu, že zdraví je naše priorita a Ústecký kraj je dlouhodobě na posledních místech v základních parametrech zdraví obyvatel, nové vedení kraje by zdravotnictví mělo mít jako téma číslo jedna," říká lékař a bývalý poslanec Jaroslav Krákora, který je lídrem kandidátky ČSSD do krajských voleb.

Fakultní nemocnice v Ústí nad Labem

Sociální demokraté chtějí zdravotnictví v kraji posunout o úroveň výš. Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem změnit na fakultní. "Chceme to prosadit, neboť to má obrovské výhody," říká Miroslav Jiránek, kardiolog a bývalý ředitel nemocnice v Litoměřicích. Kandiduje jako dvojka na kandidátce ČSSD.

DOPORUČUJEME: Nejistá budoucnost nemocnice pro Šluknovský výběžek trvá. Jen peníze ji nespasí

Podle obou pánů kouzlo tkví v tom, že fakultní nemocnice je jako magnet. Přitahuje mladé lékaře a zdravotnický personál.

"Je ze všech průzkumů z lékařských fakult zřejmé, že mladí medici chtějí působit ve fakultních a velkých krajských nemocnicích, pokud nemohou být v Praze. Ústecký kraj není pro ně tolik přitažlivý. Proto nám chybí mladí lékaři, kteří raději zvolí cizinu. To musíme změnit,"
vysvětluje Jaroslav Krákora (ČSSD).

"Pokud transformujeme ústeckou nemocnici na fakultní, což znamená, že na území bude probíhat prestižní studium medicíny a zajistíme minimálně jedno špičkové pracoviště s odborníky v každé ze šesti nemocnic Krajské zdravotní, tak zajistíme pro spádové nemocnice zdravotní péči odpovídající úrovni špičkových pracovišť,"
říká Jaroslav Krákora.

Magnet pro lékaře a pacienty

Podle Miroslava Jiránka touto vizí chce sociální demokracie zajistit pro obyvatele nejkvalitnější odborníky i zdravotní péči.

DOPORUČUJEME: Nedopusťme, ať je nemocnice v Litoměřicích otloukánkem, vyzývají Mezian s Jiránkem

"Naším partnerem bude stát, nikoliv privatizace nemocnic. Zároveň hledáme způsob, jak zajistit funkční model pro spádové nemocnice v Děčíně, Teplicích, Mostě, Chomutově a Litoměřicích," dodává Miroslav Jiránek.

"Musíme zastavit trvalý odchod mladých lékařů do zahraničí. Musí dostat podmínky kariérního růstu doma a nejlépe v Ústeckém kraji. A to včetně dobře organizovaného a financovaného systému dalšího vzdělávání a atestací. Z toho samozřejmě bude prospěch pacient, obyvatel Ústeckého kraje,"
naznačuje Jarroslav Krákora směr, kterým se chce sociální demokracie vydat, pokud uspěje v krajských volbách.

DOPORUČUJEME: Chceme to dělat jinak, říkají Hamáček s Krákorou k nové ČSSD v Ústeckém kraji

Reklama

Hodnocení

2.25 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře