Babišova vláda chce do Česka více ekonomických migrantů

Dělník, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Dělník, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

ČESKO - Česká vláda premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) chce do země pustit více ekonomických migrantů, zejména z Ukrajiny a Filipín.

Reklama

"Rozhodnutí je reakcí na situaci na českém trhu práce a problémy českých zaměstnavatelů se získáváním pracovních sil. Navrhovaná opatření vychází z osvědčených modelů cílené migrace, které jsou realizovány od roku 2012," uvedlo ministerstvo zahraničních věcí v tiskové zprávě.

Podle ministerstva pro diverzifikaci cílené migrace byly vytvořeny tzv. „režimy“. "Od roku 2016 se osvědčil Režim Ukrajina jako nástroj výběru řádově většího počtu příchozích," uvádí zpráva.

Rozhodnutí vlády má za cíl mimo jiné zkrátit dobu zpracování žádosti. Dále rozšířit režim na Mongolsko a Filipíny a kapacitně zajistit speciální Režim pro pracovníky v zemědělství.

Režim ukrajina: stávající roční kvóta je 9 600 žádostí, navrhuje se navýšení o 10 000 žádostí o zaměstnaneckou kartu ročně.

Režim ostatních států: Režim pro státní občany Mongolska a Filipín, a to v rámci částečně zvýšených ročních kapacit zahraničních úřadů. Roční kapacita jednotlivých zahraničních úřadů činí: Velvyslanectví ČR Ulánbátar (Mongolsko) 1000, Velvyslanectví ČR Manila (Filipíny) 1000.

Režim zemědělec: Dne 21. srpna 2017 schválila vláda ČR svým usnesením č. 572 tzv. Režim zemědělec po vzoru Režimu Ukrajina pro 1500 zaměstnanců do zemědělství z Ukrajiny ročně.

Podle dat Českého statistického úřadu k 31.12. 2017 registrovaly úřady práce na území Ústeckého kraje celkem 31 522 neumístěných uchazečů o zaměstnání, přičemž dosažitelných uchazečů ve věku 15-64 let, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání při nabídce vhodného pracovního místa, bylo 28 941 (91,8 % evidovaných uchazečů). V průběhu měsíce se počet osob bez práce v kraji zvýšil o 499 osob, přičemž ke zvýšení došlo ve čtyřech okresech Ústeckého kraje.

Reklama

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře