Armáda chce nalákat nové zájemce do aktivních záloh. Cílí na vysokoškoláky

Vojáci, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Vojáci, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

ČR - Armáda ČR hodlá přilákat nové zájemce na vojnu. Cílit bude především na vysokoškolské studenty s ohledem na jejich věk, vzdělání a tím i možnost jejich zapojení do profesionální armády. Studenti by měli dostat v roce, kdy vstoupili do aktivní zálohy, navíc motivační odměnu 6 tisíc korun.

Reklama

Novelu branného zákona, podle které se budou obyvatelé moci dobrovolně přihlásit k branné povinnosti, schválili ve středu (16.12.2015) poslanci.

Odvody budou dobrovolné kvůli odporu části poslanců. Vláda Bohuslava Sobotky původně navrhovala opětovné zavedení plošných odvodů mladých mužů a žen.

O zařazení do branné povinnosti budou moci lidé požádat v době míru potom, co dosáhli věku 18 let. Mezi podmínky pro jejich účast na vojenském cvičení bude patřit zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost i to, že tito lidé nepodporují hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačování práv a svobod.

Cvičení bude až tříměsíční, uskuteční se do dvou let od podání žádosti.

Poslanecká sněmovna do Senátu poslala novelu zákona o ozbrojených silách, novelu branného zákona a zákon o službě vojáků v záloze. Cílem je umožnit flexibilnější nasazování vojáků v případě přírodní katastrofy nebo nalákat nové zájemce do aktivních záloh armády.

Návrh zvyšuje i odměny aktivních záloh. Zatímco nyní dostávají členové aktivních záloh odměnu 6 tisíc korun ročně, nově to bude 18 tisíc korun.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře