Víte, kde je kraj podstávkových domů?

Podstávkový dům. Foto: archiv Liberecký kraj
Podstávkový dům. Foto: archiv Liberecký kraj

Lidová architektura má mnoho podob a na severu Čech je reprezentována zejmena podstávkovými domy. Tyto stavby se nachází v tzv. Trojmezí - na území Česka, Německa a Polska.

Reklama

Führichův dům v Chrastavě, podstávkový dům v Luhové ulici v Raspenavě nebo objekt bývalého hostince Pod Lipami v Bílé. Podstávkový dům v Dolní Oldříši, hospodářské stavení se 17 metrů dlouhou pavlačí ve Valkeřicích, roubenka ve Starých Splavech či tzv. Koník v Hrádku nad Nisou.

Řada ze zpřístupněných objektů prošla před nedávnem rozsáhlou rekonstrukcí, která je zachránila před úplným zchátráním.

To je jen malá ochutnávka více jak stovky podstávkových domů v Libereckém kraji, zejména ve Frýdlantském výběžku a na Českolipsku.

Další stovky podstávkových domů se nacházejí ve Šluknovském výběžku nebo na Děčínsku.

Historie podstávkových domů

Historie podstávkových domů se datuje cca do 15. - 16. století, kdy došlo v severovýchodním regionu mistrovským způsobem k propojení hrázděných (německý vliv) a roubených (slovanský vliv) konstrukcí v rámci jednoho objektu.

Na území Evropy se jedná o jedinečný stavební styl, který se po staletí vyvíjel a podřizoval požadavkům jednotlivých generací. Pro žádný jiný typ stavby není tak charakteristická individualita, která předurčuje podstávkové domy k tomu, aby každý z nich byl unikátem

Krajina podstávkových domů spojuje příhraniční oblasti Čech, Saska  (Německo) a Dolního Slezska (Polsko).

Jak poznávat podstávkové domy

Poznávat podstávkové domy lze mnoha způsoby. Především individuálně procházkami po městech a vesnicích.

Další možností je se zúčastňovat speciálních akcí. Ať už pořádanými různými institucemi v rámci výstavnictví, tak turistickými balíčky.

"Naše programy vždy propojujeme tak, že něco ukážeme na naší straně hranice, něco v Sasku a v Lužici. Návštěvník si po příjezdu domů vzpomene, že celé území, které viděl, bylo přeshraniční a nerozlišuje, že něco bylo víc v Německu a něco víc v Česku. Těch míst je tam více, ale my to nabízíme tak, aby to zákazník vnímal v příhraniční šíři. On pak za rok za dva vzpomíná na pobyt v severních Čechách a všechno má v paměti, že to viděl na severu a už ani neví, že většina z toho byla v Německu. Mluvíme o wellnessu, mluvíme o podstávkových domech, mluvíme o sakrálních památkách," říká vedoucí Destinační agentury České Švýcarsko Jiří Rak.

Reklama

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře