Spotřebitelským úvěrům se nebývale daří. Za březen jsme si půjčili 11 miliard

Peníze. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Peníze. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Žít v dnešní době na dluh je asi moderní. Alespoň to vyplývá z výzkumů, které nedávno zveřejnila Česká národní banka. Nějaký druh půjčky (spotřebitelský úvěr nebo hypotéku) má dnes každý třetí obyvatel České republiky.

Reklama

Nejzadluženější jsou obyvatele hlavního města, nejvíce půjček si berou lidé z Moravskoslezského kraje, kterému ale šlape na paty kraj Středočeský a Ústecký. Jaké další informace vyplývají z aktuálních průzkumů?

Vytloukáme klín klínem

Nepříjemná pachuť však přichází s blížícím se termínem splatnosti půjček. Stále totiž přibývá osob, které využívají tzv. „splátkových prázdnin“ a splátky půjčky donekonečna odkládají. To samozřejmě zvyšuje cenu půjčky, ale také ochotu dlužníků dále se zadlužovat. Mnoho klientů také vytlouká jednu půjčku půjčkou druhou. Na splátku klasického bankovního úvěru si tak často berou třeba SMS půjčky bez registru, protože jim na pravidelné splátky z příjmu nezbývá.

Lidé se přestávají obávat budoucnosti

Co může za nebývalý rozmach půjček? Odpovědí budiž nízká míra nezaměstnanosti, ale i rekordně levné půjčky a hypotéky, které dosáhly svého minima na konci minulého roku. Lidé se přestávají obávat budoucnosti, ale i ztráty pracovního místa a tak berou půjčky útokem. K jejich oblibě přispívají i promo akce věřitelů, které slibují třeba možnost rychlé půjčky ihned na účet s nulovým úrokem. Pokud klient splní podmínky daného věřitele, za první půjčku nezaplatí ani korunu.

Čechy drtí měsíční splátky

Průměrná výše půjčky zadlužených osob činí v současnosti něco málo přes 536 000 korun. Průměrná výše měsíční splátky uřízne domácnosti z rodinného rozpočtu asi 6 700 korun. Drtivá většina rodin se ale shodne na tom, že taková splátka negativně ovlivňuje jejich životní úroveň. Případné problémy a komplikace se splácením ale neví, jak řešit. I to je jeden z důvodů, proč stoupá počet nařízených exekucí.

Každá desátá rodina má problém se splácením

Další výzkum společnosti IBRS navíc ukazuje, že takřka každá desátá rodina má u nás problém s úhradou vzniklých závazků. V absolutních číslech jde zhruba o 233 000 rodin z celé České republiky. Tyto rodiny se obvykle pohybují na hranici příjmu 24 000 korun. Pokud se její členové dostanou do problémů, žádají o pomoc rodinu nebo nejbližší přátele.

Jistou alternativou jsou ale i poradny při finanční tísni, které mnohdy nabízejí své služby zdarma a v případě krajní nouze i vyhlášení osobního bankrotu, pro který připravují poslanci benevolentnější podmínky. Kdy se jich ale dočkáme, je prozatím ve hvězdách.

V březnu jsme si půjčili téměř 11 miliard korun

Z aktuálních statistik České národní banky vyplývá, že jsme si během letošního března nabrali spotřebitelských půjček za rovných 11 miliard! A to rozhodně není málo. Lidem život na dluh očividně chutná a nechtějí čekat, až si na vysněnou dovolenou, novou pračku nebo nejnovější model mobilního telefonu našetří.

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře