Škoda Kodiaq je nové SUV. Jméno se odvolává na medvěda kodiaka

Škoda Kodiaq. Foto: archiv Škoda Auto
Škoda Kodiaq. Foto: archiv Škoda Auto

První SUV od Škoda Auto se jmenuje Kodiaq. Jméno nového vozu automobilky z Mladé Boleslavi se odvolává na medvěda kodiaka, který žije na stejnojmenném ostrově u jižního pobřeží Aljašky. Škoda Kodiaq bude ve druhé polovině roku 2016 poprvé představena veřejnosti, zahájení prodeje je plánováno na začátek roku 2017.

Reklama

Psaná podoba tohoto jména je odvozena z jazyka původních obyvatel z kmene Alutiiqů. S novým modelem, který bude veřejnosti představen v druhé polovině roku 2016, zahájí Škoda svou modelovou ofenzívu v segmentu SUV.

Na drsném a divokou krajinou se vyznačujícím ostrově Kodiak u jižního pobřeží Aljašky – na 57. stupni severní šířky a 153. stupni západní délky – žije vedle 14 000 lidí zhruba 3 500 medvědů poddruhu kodiak. V jazyce původních obyvatel kmene Alutiiqů se tento medvěd jmenuje Taq uka 'aq – písmeno „q“ na konci slova je charakteristické pro jména zvířat. Použití tohoto písmene v názvu nového velkého SUV je ze strany značky Škoda poctou jazyku kmene Alutiiqů. Díky použití písmene „q“ současně vzniká nezaměnitelné svébytné jméno nového vozu značky Škoda.

Velikost, síla a mimořádné outdoorové schopnosti – medvěd i vůz Škoda Kodiaq mají společné charakterové rysy. Nové SUV značky Škoda, dlouhé 4,70 metrů, pojme až sedm osob a zdatně si vede i mimo zpevněné silnice. Skrytá síla dravce je patrná i v designu vozu Škoda Kodiaq – jeho výrazné, svalnaté linie symbolizují dynamiku, robustnost a výraznou sílu ochránce.

Další paralelou mezi medvědem kodiakem a novým modelem Škoda Kodiaq je jejich smysl pro rodinu. S délkou až tři metry a hmotností zhruba 400 kilogramů, v případě samců, je kodiak jedním z největších a nejsilnějších poddruhů medvěda. Přitom však na rozdíl od některých jiných druhů medvědů vedou vysloveně mírumilovný a společenský život: Scházejí se v tlupách, podobných rodinám, vyměňují si zkušenosti a občas si spolu hrají. Někteří medvědi se spolu dělí o nejlepší místa pro lov lososů. Tato chytrá zvířata přitom – v duchu motta „Simply Clever“ – vyvíjí nové triky a techniky, podobně jako jsou vyvíjena nová řešení, usnadňující obsluhu vozů značky Škoda.

„Discover new grounds“ – tímto heslem se bude česká automobilka řídit při uvádění modelu Škoda Kodiaq na trh. Tento model stojí na počátku celosvětové SUV-ofenzívy značky a v dynamicky rostoucím segmentu SUV získá nové skupiny zákazníků.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře