Po prodělaném covid-19 se vyplatí vyšetřit plíce a srdce

Postcovidový screening. Foto: Nemocnice sv. Kříže Žižkov
Postcovidový screening. Foto: Nemocnice sv. Kříže Žižkov

Mnoho lidí po prodělaném onemocnění covid-19 si stěžuje na dlouhodobé potíže. Proto se vyplatí vyšetřit plíce i srdce. Zdravotnická zařízení nabízí komplexní vyšetření, postcovidové sreeningy a rehabilitace.

Reklama

Příznaky covid-19 se drží déle než 5 týdnů až u jedné třetiny lidí.

„Každý desátý pacient s nemocí covid-19 se necítí dobře ani po 12 týdnech a často ještě mnohem déle," upozornil na konci února 2021 šéf evropské WHO, Hans Kluge.

Při 1,5 milionu potvrzených případů covid-19 v České republice do dubna 2021 dlouhodobě následky covidu pocítilo více než 150 tisíc Čechů.

Při velmi těžkém průběhu jsou nejčastěji postiženy plíce rozsáhlou oboustrannou pneumonií, která může být komplikovaná výskytem syndromu akutní dechové tísně (tzv. plicním otokem), postižením srdečního svalu, arytmiemi, poruchou srážení krve, případně sekundární infekcí plic.

Riziko rozvoje dalších orgánových komplikací

Kromě toho v následující fázi onemocnění může docházet k rozvoji dalších orgánových komplikací a pozdních následků (nově nazývaných post-covid syndrom či long-covid).

U větší části pacientů, kteří nemoc covid-19 prodělali v domácím prostředí, se neobjevují žádné dlouhodobé následky. Nicméně u některých osob jsou popisovány dlouhodobé projevy postižení plicního parenchymu, dolních dýchacích cest, plicních cév, srdce a dalších orgánů.

Pacienti pro prodělání onemocnění covid-19 nejčastěji uvádějí únavu, dechové obtíže (dušnost případně vnímání blíže nespecifikovatelného dechového dyskomfortu), kašel, bolesti na hrudi, malátnost, mravenčení končetin, poruchy zažívání, úzkost, depresi a další řadu příznaků, které mohou trvat i několik měsíců.

Studie britského Národního institutu pro výzkum zdraví (National Institute for Health Research) varuje před přetrvávajícím pohledem, že covid-19 dostane lidi buď na jednotku intenzivní péče a může je zabít, nebo ho do dvou týdnů přechodí a budou zase fit.

Už víme, že škála dlouhodobých následků je široká

Pacienti s post-covidovým syndromem tu již jsou a bude jich ještě přibývat.

Mnoho lidí po covidu má dlouhodobé problémy s kašlem, rychle se unaví. Mají často bolesti hlavy, hrudní i bederní páteře a jejich stav jim nedovoluje sportovat. Bojí se toho, co s tím dál, a ptají se, na koho se mají obrátit.

Těmto lidem může pomoci rehabilitační péče.

V rámci komplexního vyšetření v ambulantním centru pro choroby plicní lékař může indikovat také ambulantní plicní rehabilitaci.

Ta nejčastěji zahrnuje vstupní a výstupní vyšetření, edukaci, pohybovou léčbu, techniky respirační fyzioterapie a další fyzioterapeutické postupy, které jsou zvoleny podle všech vašich obtíží včetně zahrnutí léčby i jiných onemcnění, pokud se nějakým dalším onemocněním léčíte.

Plicní a kardiologická ambulance

Neváhejte se objednat na komplexní vyšetření do Ambulantního centra Nemocnice sv. Kříže Žižkov, v Kubelíkově ulici 16, v Praze 3.

Plicní ambulance se v současnosti kromě klasických plicních onemocnění specializuje na komplexní plicní vyšetření pacientů, kteří prodělali onemocnění covid-19. Pacienti mohou mít příznaky jako dušnost, kašel, únava, nesoustředěnost, bolesti hlavy, problémy se spánkem a možnou postcovidovou fibrotizaci plic.

Pacientům provádí podrobné funkční vyšetření plic včetně RTG na nejmodernějších přístrojích. Mezi nové přístroje patří například bodypletysmograf.

V rámci komplexního vyšetření v ambulantním centru pro choroby plicní lékař může indikovat také ambulantní plicní rehabilitaci.

Ambulantní centrum pro choroby plicní Nemocnice sv. Kříže Žižkov má ordinační hodiny v Kubelíkově ulici (info zde). Objednat se lze na telefonu 221 012 220, 221 012 221 (222). Nebo přes webové stránky www.nemocnicezizkov.cz.

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 15x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře